štvrtok - 10. októbra, 2024
, V Dolnom Kubíne vydali klip k hymne pri príležitosti narodenia Janka Matúšku
Foto: Mesto Dolný Kubín

V Dolnom Kubíne vydali klip k hymne pri príležitosti narodenia Janka Matúšku

Na Slovensku si v nedeľu 10. januára 2021 pripomíname dvesté výročie narodenia významného slovenského básnika a autora slovenskej štátnej hymny Janka Matúšku, ktorý sa narodil v oravskom meste Dolný Kubín. Dolnokubínska samospráva sa rozhodla pri tejto príležitosti symbolicky vzdať hold svojmu rodákovi vydaním nového videoklipu k slovenskej hymne. V roku 2021 si významného štúrovca Matúšku pripomenú sériou podujatí.   

„Dvesté výročie narodenia autora slovenskej  hymny si chceme v našom meste pripomínať počas celého roka rôznymi sprievodnými podujatiami. Práve začiatok osláv bol naplánovaný na nedeľu 10. januára, teda presne 200 rokov po tom, ako sa Janko Matúška v Dolnom Kubíne narodil. Avšak toto podujatie spojené s koncertom sme museli vzhľadom na aktuálnu epidemickú situáciu odložiť,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Podľa jeho slov sa radnica rozhodla vzdať hold a osláviť výročie narodenia svojho významného rodáka novým videoklipom. „Klip pripravila dolnokubínska mestská televízia a slovenskú hymnu v upravenej verzii nám naspievala Sima Martausová a Miťo Bodnár. Ďakujeme!,“ dodal Prílepok.    

Janko Matúška bol básnikom, prozaikom i dramatikom, no preslávila ho jediná báseň. Jeho legendárne verše o tom, ako sa nad Tatrou blýska natoľko vystihli osud slovenského národa, že sa stali textom štátnej hymny. Najprv československej a potom aj slovenskej. Pieseň Nad Tatrou sa blýska vznikla za osudných udalostí po odvolaní Ľudovíta Štúra z miesta námestníka Katedry reči a literatúry československej v Prešporku na Silvestra v roku 1843. „Janko Matúška ju vytvoril na nápev ľudovej piesne Kopala studienku po tom, ako Ľudovíta Štúra odvolali z Evanjelického lýcea v Bratislave. Kvôli nesúhlasu s týmto rozhodnutím vrchnosti odišli z lýcea aj jeho študenti. Pieseň pôvodne nemala názov Nad Tatrou sa blýska, ale Prešporskí Slováci, budúci Levočania,“ priblížil učiteľ dejepisu Matúš Chren.

Pieseň sa stala najobľúbenejšou piesňou štúrovskej mládeže. Kolovala v odpisoch a jej záznamy nachádzame vo viacerých rukopisných spevníkoch. Znárodnela a za svoju ju v meruôsmom roku prijali aj slovenskí dobrovoľníci, ktorí ju vytlačili ako leták. Pôvodne mala báseň šesť strof, neskôr bola upravená a skrátená na štyri. Prvá upravená strofa piesne sa od 12. decembra 1918 stala súčasťou česko-slovenskej štátnej hymny a dnes sú prvé dve upravené strofy slovenskou štátnou hymnou.

Janko Matúška zomrel 11. januára 1877 v Dolnom Kubíne a na miestnom historickom cintoríne sa nachádza jeho hrob. V meste je tiež umiestnený aj jeho pamätník, ktorý stojí vedľa najväčšej mestskej základnej školy, ktorá nesie jeho meno.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

batikované vrecúško, Uč sa v múzeu! Zo záverečnej tvorivej dielne si odnesieš vlastné batikované vrecúško, či tašku

Uč sa v múzeu! Zo záverečnej tvorivej dielne si odnesieš vlastné batikované vrecúško, či tašku

Nové vedomosti nemusíte hľadať len v škole. Začiatok školského roka môžete užitočne stráviť aj pri návšteve …