piatok - 14. júna, 2024
, Dni európskeho kultúrneho dedičstva ponúknu takmer 400 podujatí po celom Slovensku

Dni európskeho kultúrneho dedičstva ponúknu takmer 400 podujatí po celom Slovensku

Dni európskeho kultúrneho dedičstva („DEKD“) počas septembra prinesú takmer 400 podujatí a aktivít po celom Slovensku. Svoje dvere otvoria bežne neprístupné pamiatky a v inom svetle sa predstavia tie bežne prístupné.

Dedičstvo Európy všade okolo nás

Rôznorodé vzdelávacie podujatia, semináre aj prednášky doplnia aj turistické aktivity, súťaže a hry súvisiace s historickým prostredím a jeho hodnotami. Hlavnou témou aktuálneho ročníka je Zdieľané dedičstvo. Slávnostné otvorenie DEKD 2018 sa bude konať v nedeľu 2. septembra v Nitre v rámci programu osláv 770. výročia udelenia kráľovských výsad mestu.

„V celej Európe, rovnako ako na Slovensku sa snažíme prebudiť väčší záujem o kultúrne dedičstvo a podporiť našu kultúrnu identitu. Bohatý program pripravený na mesiac september v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva nám pripomína, že kultúrne dedičstvo nachádzame vo všetkom a všade. Stačí sa prejsť po meste, pozrieť si starý čiernobiely film, či pochutnať si na tradičnom slovenskom jedle,“ uviedla na margo celonárodného podujatia DEKD ministerka kultúry Ľubica Laššáková.

Čo zaujímavé na vás čaká?

Celoeurópsky stanovená nosná téma DEKD 2018 Zdieľané dedičstvo upozorňuje, že kultúrne dedičstvo Európy je v našich mestách, architektúre, prírode a archeologických lokalitách. A to nielen v literatúre, umení či rôznych predmetoch, ale aj v remeselných zručnostiach, príbehoch, gastronómii, hudobnej tvorbe i vo filme. Kultúrne dedičstvo nás vo svojej rozmanitosti spája. Vďaka technológiám a internetu máme k nemu teraz lepší prístup než kedykoľvek predtým.

Medzi najzaujímavejšie podujatia budú patriť napríklad Putovanie regiónom – DEKD 2018 pre širokú verejnosť v meste Holíč, či Jesenné slávnosti v obci Pobedim alebo Cestovanie v čase na hrade Strečno. V Múzeu Červený kláštor sa budú konať Kláštorné dni prezentujúce život mníchov, tradičného jedla, remesiel a výrobu piva. Slávnostné ukončenie DEKD 2018 sa uskutoční vo štvrtok 27. septembra vo Vzdelávacom a vedecko-výskumnom centre Fakulty architektúry STU v Banskej Štiavnici o 17.00 hod., kde bude vyhlásený druhý ročník súťaže Národného komitétu ICOMOS Slovensko „Dedičstvo pre budúcnosť“.

V Žilinskom kraji sa uskutoční 37 aktivít, napríklad:

  • 1.9. od 11.00 hod. bude Deň otvorených dverí na hrade Lietava. Záujemcov čakajú prehliadky hradu so sprievodom a to aj do priestorov inak neprístupných pre verejnosť. Nebude chýbať stredoveké divadlo, sokoliari, repliky bojov ako aj ukážky stredovekého života a tanca. Okrem dobových ukážok sú pripravené aj informácie o plánoch na hrade v diskusii s riaditeľom združenia Ľubomírom Chobotom.
  • Krajská knižnica v Žiline pripravila na 20. 9. od 16.00 do 17.00 hod. podujatie o osobnostiach a pamiatkach dvoch priľahlých regiónov Beskydy nás spájajú. Literárno-historické chodníčky susediacimi regiónmi Slovenska a Poľska.
  • 23. 9. od 9.00 do 18.00 hod. bude na Hrade Strečno Cestovanie v čase – podujatie pri príležitosti Medzinárodného dňa cestovného ruchu. Na hrade Strečno bude pripravená ochutnávka stredovekých jedál, rímskej kuchyne, vojenskej kávy, súčasťou bude aj ukážka vývoja stolovania od stredoveku po súčasnosť. Atmosféru dotvoria dobové remeselnícke stánky s tradičnými výrobkami.

Databáza je prístupná na stránke www.dekd.sk v sekcii Katalóg aktivít.

Zdroj: MK SR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …