nedeľa - 3. marca, 2024
, Do jarného čistenia mesta sa pustili aj dobrovoľníci

Do jarného čistenia mesta sa pustili aj dobrovoľníci

V uplynulých dňoch sa konala akcia „Vyčistime si svoju obec“, ktorú zorganizovalo mesto Žilina. Prvé čistenie sa konalo v Bytčici pod názvom „Vyčistíme si Bytčicu“. V piatok pokračovali žiaci Základnej školy s materskou školou v Trnovom a uzatvorili to dobrovoľníci v sobotu v Mojšovej Lúčke a v Trnovom. Akcií sa zúčastnilo viac ako 50 dobrovoľníkov, ktorým záležalo na skrášlení svojej obce.

Dobrovoľníci v Bytčici si 9. apríla svojpomocne vyčistili areál a okolie kultúrneho domu, pamätník obetiam II. svetovej vojny a areál futbalového ihriska. Zlepšili si tak životnú úroveň v spomínanej mestskej časti. Akcia sa konala v spolupráci s Denným centrom Bytčica, Jednotou dôchodcov Slovenska základná organizácia Žilina – Bytčica, športovcami TJ Tatran Bytčica a dobrovoľným hasičským zborom.

Piatok 15. apríla si žiaci Základnej školy s materskou školou, Dolná Trnovská 36, Žilina, pripomenuli Deň zeme, čistením Trnového. Žiaci, spolu s pedagógmi, od skorého rána zbierali odpadky a boli vysielaní na úseky, ktoré boli najviac znečistené. Vyzbierali 35 vriec odpadu, čo bolo menej oproti minulému roku, kedy vyzbierali 61 vriec. Na konci akcie ich čakalo sladké a osviežujúce prekvapenie. Po náročnom dni deti zhodnotili, že urobili veľmi prospešnú vec, pretože chcú mať čistú a peknú obec.

V sobotu 16. apríla dobrovoľníci v Trnovom prestrihali, vyhrabali a vyčistili mestský pozemok v dĺžke cca 200 m, ktorý bol v zanedbanom stave. Svoju dobročinnosť prejavili žiaci, tínedžeri a vedenie futbalového klubu FK Trnové, ktorí zorganizovali brigádu na miestnom futbalovom ihrisku. Občanom tak bude slúžiť nový chodník popri ihrisku a športovci sa môžu tešiť z novovybudovaných striedačiek.

V Mojšovej Lúčke bola hlavná aktivita venovaná priestoru miestneho cintorína. Boli vyrezané prerastajúce kríky, dreviny popri plote a zostrihané tuje, ktoré zasahovali až do prístupovej komunikácie. Ďalšia časť brigádnikov skrášľovala okolie miestneho detského ihriska.

„Dobrovoľnícke akcie majú pre mňa obrovský význam. Pre mnoho ľudí je to zabitý čas, za ktorý nedostanú zaplatené. Pre mňa a mnohých dobrovoľníkov je to stretnutie komunity za účelom spoznať sa a urobiť dobrú vec pre svoje okolie. Nič nie je krajšie ako pohľad na vykonanú prácu a usmievajúcich sa ľudí, že to spolu dokázali,“ povedal zástupca primátora Anton Trnovec.

„Ceníme si účasť ľudí, ktorých oslovila myšlienka takejto akcie a zapojili sa do nej v rámci svojho voľného času, zároveň nás teší aj skutočnosť, že sa jej zúčastnili všetky generácie – dospelí, seniori, rodiny s deťmi, tínedžeri a učitelia so svojimi žiakmi. Všetkým zúčastneným patrí veľké ďakujem,“ dodal poslanec mestského zastupiteľstva Jozef Juriš.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *