streda - 24. apríla, 2024
, Dolnokubínska radnica opravuje strechu na nájomnej bytovke
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Dolnokubínska radnica opravuje strechu na nájomnej bytovke

Dolnokubínska radnica už niekoľko týždňov realizuje rekonštrukčné práce na oprave strechy mestského nájomného bytového domu na ulici Ľudovíta Štúra. Na dvadsiatich dvoch strešných vikieroch bol poškodený plášť a zatekalo do podkrovných bytov, mesto sa to rozhodlo opraviť. V rozpočte bola na túto rekonštrukciu vyčlenená suma 140-tisíc eur. Samospráve sa vďaka verejnému obstarávaniu podarilo znížiť sumu na približne 135-tisíc eur.

Oprava bytovky sa dotkla len nájomníkov podkrovnej časti

„Ide o rekonštrukciu vonkajšej exteriérovej časti strešného plášťa, kde sa okrem iného na pôvodnej strešnej krytine z betónovej krytiny pokrýva plechom. Dorábame aj kontaktný zatepľovací systém či klampiarske prvky a doplnky. Okrem toho zasahujeme aj do interiérovej časti, kde sa robili zákroky aj do krovu a do statickej časti strešného plášťa. Z tohto dôvodu sa vymieňa nová tepelná izolácia a sadrokartónové  konštrukcie. Vymeníme všetkých 22 vikierov,“ vysvetlil  Pavol Starek, vedúci odboru výstavy Mestského úradu v Dolnom Kubíne.

Oprava bytovky bola rozdelená na dve etapy a dotkla sa iba nájomníkov v podkrovnej časti. Tí museli byty na niekoľko týždňov opustiť. „V prvej etape prác museli obyvatelia odísť, pretože stavenisko bolo odovzdané stavebnej firme. Následne po dokončení jednej časti budú nájomníci nasťahovaní a začneme realizovať ďalšiu časť,“ ozrejmil Starek.

Rekonštrukciu strechy nájomnej bytovky zaplatí mesto zo svojho rozpočtu. Nájomné za byty ale zvyšovať nebude. Bytovka je postavená zo Štátneho fondu rozvoja bývania. Pri výške nájmu sme limitovaní týmto fondom a takisto Všeobecným záväzným nariadením mesta Dolný Kubín, takže nevieme premietnuť náklady na túto opravu do nájmu,“ konštatoval Matúš Lakoštík, viceprimátor Dolného Kubína s tým, že obyvatelia bytovky sú len nájomníkmi a samotná bytovka je v majetku mesta.

Samospráva sprísnila podmienky posudzovania žiadateľov o pridelenie bytu

Samospráva však veľmi výrazne sprísnila podmienky posudzovania novožiadateľov o pridelenie nájomného bytu i žiadateľov o opakované uzatvorenie nájomnej zmluvy. Cez sito prejdú len tí najspoľahlivejší a bezúhonní. Hodnotí sa aj ich správanie. „S nájomníkmi v našich bytovkách bol v minulosti veľký problém. V súčasnej dobe je tento stav podstatne lepší. Podarilo sa nám z nájomných bytov dostať neplatičov, problémových nájomcov, ktorí porušovali VZN alebo verejný poriadok. Každú jednu žiadosť či už novožiadateľov alebo o predĺženie nájmu posudzuje bytová komisia. Je zložená zo zástupov mesta a obyvateľov okolitých bytoviek,“ poznamenal Matúš Lakoštík.

Podľa slov viceprimátora mesta sa individuálne posudzuje každá jedna žiadosť. „Skúma sa napríklad výška príjmu žiadateľa, ako aj osoby žijúce v domácnosti, exekúcie, záväzky voči mestu a iné. Žiadateľov na návrh bytovej komisie schvaľuje mestské zastupiteľstvo,“ dodal Lakoštík.

Práce na rekonštrukcii strechy mestskej bytovky by mali byť ukončené 30. novembra.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …