streda - 24. apríla, 2024
, Dolnokubínska samospráva vysadila vyše 50 nových stromov
Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolnokubínska samospráva vysadila vyše 50 nových stromov

Dolnokubínska samospráva v predchádzajúcich dňoch vysadila 35 nových stromov na nábreží rieky Orava ako náhradu za vypílené stromy, ktoré musela minulý rok v októbri odstrániť. Dôvodom týchto prác bolo ich prestarnutie, hniloba v kmeňoch a celoplošne preschnutie koruny, z ktorej hrozilo odlamovanie veľkých vetiev.

„Pri pílení stromov v minulom roku sme našim obyvateľom prisľúbili, že za každý jeden strom, ktorý tu rástol vysadíme minimálne tri nové aspoň 10-ročné stromy. To sa aj stalo. Vysadili sme stromy, ktoré budú dlhé roky plniť svoju funkciu a budú bezpečné pre ľudí. Preto sme sa rozhodli vysadiť 32 kusov pyramidálnych bukov a 3 kusy hrušiek okrasných,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Mesto spoločnosti Miba Sinter Slovakia predložilo niekoľko zaujímavých projektov, ktoré pripravuje alebo pripravovalo. Firma si vybrala projekt, ktorý má dlhodobý charakter, podporuje životné prostredie a príjemné podmienky na život v meste Dolný Kubín

Samospráva mala na tieto práce vyčlenené finančné prostriedky v rozpočte mesta. Projekt na nábreží Oravy v plnej výške finančne podporila spoločnosť Miba Sinter Slovakia. „Tento rok sme boli v rámci štruktúr spoločnosti Miba AG vybraní ako spoločnosť, ktorá podporí v regióne svojho pôsobenia projekt, ktorý vyberieme sami alebo v spolupráci s mestom. Napokon sme sa rozhodli finančne podporiť tento projekt sumou 10-tisíc eur, keďže si uvedomujeme, že výsadba a tvorba nového stromoradia, ktoré bude v Dolnom Kubíne ešte dlhé roky, je veľmi dôležitá,“ vysvetlil Vladimír Toman, riaditeľ Miba Siner Slovakia

Stromy sú situované na nábreží Oravy od kolonádového mosta smerom k cestnému mostu. „Staré sú od deviatich do pätnástich rokov. Buk dorastá do výšky zhruba desať, pätnásť metrov a do šírky jeden až tri metre. Vyznačuje sa tým, že v lete má sýto zelené, skoro až žlté listy. Ide o pyramidálnu formu a je to prestriedané okrasnou hruškou, ktorá dorastá zhruba do šírky päť metrov, výšky osem metrov. Krásne kvitne bielymi kvetmi na jar. Komplet biela koruna bude zakvitnutá a majú aj drobné hruštičky, to sú také pol centimetrové malé hruštičky, takže nebude to nič na jedenie, je to len také ozdobné,“ ozrejmil Martin Vaňo zo Záhradníctva Vaňo.

Stromy sú vhodné do intravilánu mesta, pretože nepotrebujú takmer žiadnu údržbu. „Ich výsadba na nábreží bola však náročná, keďže okolo týchto stromov ide dosť telefónnych a optických káblov, ale nakoniec sa nám to podarilo úspešne zasadiť. Sú to vhodné stromy do intravilánu mesta. Nepotrebujú údržbu. Viac menej majú kompaktnú korunu, netreba ich orezávať a viac menej sa ani starať,“ doplnil Vaňo.

Druhý projekt náhradnej výsadby, ktorý bol pripravený z dôvodu rekonštrukcie chodníka, realizovala dolnokubínska radnica na Ulici M.R.Štefánika. V rozpočte mesta bolo na tieto práce vyčlenených necelých 5-tisíc eur. „Na tejto ulici sa nachádza pás zelene medzi cestným obrubníkom a novozrekonštruovaným chodníkom, kde sme realizovali jemné terénne úpravy. Vďaka tomu sa tam vráti okrasný trávnik, do ktorého bolo vysadených osemnásť kusov okrasných čerešní,“ objasnil Miroslav Kosmeľ, vedúci odbor dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

V páse, kde bola realizovaná výsadba sa nachádza ešte osem starých hlohov, pričom mesto požiadalo príslušný orgán ochrany prírody o povolenie na ich výrub. Aj tieto dreviny by chceli nahradiť novými vzrastlými stromami. „Mesto Dolný Kubín robí vždy náhradnú výsadbu za vyrúbané stromy. Snažíme sa to vždy riešiť cez Komisiu pre revitalizáciu zelene a environmentálny rozvoj. Stromy sú navrhované príslušným správnym orgánom, ktorý rozhoduje o veci výrubov v meste Dolný Kubín. V našom prípade ide o obec Oravský Podzámok,“ dodal Kosmeľ.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Saténové ruky, Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Barmuseum: Nová tvár na festHUDOBNE – Saténové ruky

Medzi novinkami projektu festHUDOBNE tento rok vyniká slovenská rocková skupina Saténové ruky. Ich hudobný štýl …