piatok - 14. júna, 2024
, Dolný Kubín minie na opravu ciest a chodníkov vyše 600-tisíc eur
Foto/Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Dolný Kubín minie na opravu ciest a chodníkov vyše 600-tisíc eur

Viac ako 600-tisíc eur bude v Dolnom Kubíne stáť oprava ciest a chodníkov. Počas celého roka sú v celom meste naplánované celoplošné opravy miestnych komunikácií, väčšie opravy chodníkov, schodov a výtlkov či rekonštrukcie komunikácií vrátane opravy podkladov. Dokopy sa tak v Dolnom Kubíne zrekonštruuje takmer 13-tisíc metrov štvorcových.

Opravy komunikácií snažíme urobiť v prvom roku po voľbách

„Na Slovensku býva väčšinou zvykom, že najväčšie rekonštrukcie na cestách a chodníkoch sa robia vo volebnom roku. My sme sa rozhodli inak a preto sa najväčšie opravy komunikácií snažíme urobiť v prvom roku po voľbách. Dôvodom je fakt, že sú o niečo nižšie ceny, ale hlavne kvalita odvedenej práce je na vyššej úrovni,“ konštatoval primátor mesta Dolný Kubín Ján Prílepok s tým, že niektoré z chodníkov v meste neboli opravované 30 rokov a viac, teda nepotrebujú malé úpravy, ale komplexnú výmenu celého povrchu.

Keďže poškodenia ciest sa tento tok opravujú vo väčšom výreze a špeciálnou technológiou, ich životnosť by mala byť trvácnejšia. „Väčšinu týchto technológií nie je možné získať vo volebnom roku, pretože vtedy sa asfaltujú takmer všetky mestá a obce. Spoločnosti to v tom čase väčšinou nestíhajú a ceny sú neporovnateľne vyššie,“ zhodnotil primátor.

Každý rok mesto vytypuje niekoľko úsekov ciest a chodníkov, ktoré sú v zlom stave a prostredníctvom vysúťaženej firmy uskutoční súvislú obnovu povrchov. Dôležité slovo pri rozhodovaní o investíciách do opravy mestských komunikácií majú poslanci. Najväčší balík financií smeruje do dvoch veľkých opráv ciest vrátane podkladov v celkovej výmere približne 3 200 metrov štvorcových a v sume 260 500 eur. „Jednou z väčších opráv v meste je tento rok oprava ulice Športovcov v dĺžke 290 metrov. Najskôr ju musíme projekčne pripraviť a potom by sme chceli celú ulicu komplexne zrekonštruovať od jej napojenia na ulicu Na Sihoti až po AquaRelax. Druhou veľkou investíciou je oprava Mokraďskej ulice, ktorá začne od štátnej cesty po križovatku s Priemyselnou ulicou v dĺžke 120 metrov. Táto cesta je veľmi zaťažená hlavne kamiónovou dopravou,“ priblížil Miroslav Kosmeľ, vedúci odboru dopravy, miestneho hospodárstva a cestovného ruchu na Mestskom úrade v Dolnom Kubíne.

Veľkú časť z finančného balíka ukroja aj celoplošné opravy miestnych komunikácií. Jedná sa o šesť veľkých lokalít v celkovej výmere približne 5 500 metrov štvorcových. „V mestskej časti Kňažia sme už zrekonštruovali komunikáciu na Vodárenskej ulici. Opravili sme tiež cestu na Kocmáli, na ulici Chočská a Záskalická, ďalej na ulici MDŽ a Generála Svobodu,“ vysvetlil Kosmeľ.

Naplánované sú aj väčšie opravy chodníkov a výtlkov

Okrem celoplošných rekonštrukcií ciest sú naplánované aj väčšie opravy chodníkov a výtlkov. Mestskí poslanci na ne z rozpočtu mesta vyčlenili 109 000 eur, z ktorých robotníci opravia plochu približne 3 900 metrov štvorcových. „Opravy chodníkov budú realizované na Matúškovej ulici od bytového domu 1643 po parkovisko v dĺžke 140 metrov. Všetko sú to vlastne spojovacie chodníky k bytovým spoločenstvám. Rozsiahlu opravu chodníkov máme za sebou na ulici Nemocničná okolo športoviska a tiež pod ulicou M. Hattalu,“ ozrejmil opravy Kosmeľ.

Na sídlisku Bysterec sa realizuje celoplošná oprava chodníka na Bystereckej ulici v dĺžke 290 metrov. „Ide o chodník, ktorý je trasovaný popred Historickú zvonicu, kde by sme chceli opraviť aj jednotlivé krátke napojenia k bytovkám. Ďalšia veľká oprava prebehla na Beňovolehotskej ulici v dĺžke 100 metrov. V Kňažej budeme celoplošne opravovať  chodník na Mládežníckej ulici v dĺžke asi 70 metrov,“ doplnil Komeľ.

Opráv sa dočká aj chodník na ulici Šmidkeho a Martina Hamuljaka i chodníky v časti Na Sihoti. Chodník sa bude rekonštruovať aj na Mierovej ulici a ďalší sa dokončuje medzi bytovými domami 1949 a 1950 na Brezovci. Opravovať sa bude prístupová komunikácia na ulici Martina Hattalu za bytovými domami 2159 a 2160 i miestna komunikácia ku garážam na ulici Dukelských hrdinov.

Mesto naplánovalo aj opravy schodov. Tie sa budú realizovať na Chočskej ulici, na ulici Dukelských hrdinov a na Mierovej i Nemocničnej ulici. V rozpočte mesta je na tieto práce vyčlenených 30-tisíc eur.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Purist, Barmuseum: Purist

Barmuseum: Purist

festHUDOBNE  v Barmuseum po piate! Fanúšikovia elektropopu si  môžu do svojho kalendára zaznačiť dôležitý dátum …