nedeľa - 14. júla, 2024
, Dolný Kubín si tiež pripomenie 30. výročie novembra 1989
Foto/Zdroj: Mesto Dolný kubín

Dolný Kubín si tiež pripomenie 30. výročie novembra 1989

Pri príležitosti spomienky na novembrové udalosti v roku 1989 známe aj ako Nežná revolúcia pripravuje Mestské kultúrne stredisko v Dolnom Kubíne  (MsKS) v spolupráci s Mestom Dolný Kubín na nedeľu 17. novembra spomienkové podujatie 30 rokov Nežnej. Súčasťou podujatia bude aj tichý sviečkový a lampiónový pochod a výstava fotografii.

Mesto si pripomenie výročie nežnej revolúcie

„Chceli by sme pozvať všetkých ľudí, ktorí si pamätajú a prežili november 89, ale aj tých, ktorí o ňom len počuli a učia sa o ňom v školách. Keďže je dôležité, aby sme nezabúdali na udalosti, čo sa v minulosti odohrali a na históriu svojej krajiny,“ povedala Jana Greššová, riaditeľka MsKS.

Podujatie sa začína o 16.00 hodine v divadelnej sále MsKS diskusným fórom s vtedajšími aktérmi revolučných dní, členmi VPN. „Účasť prisľúbili Ján Bencúr, Ivan Dudáš, Štefan Jány a Miloslav Roubal. Počas diskusie si tiež pozrieme aj autentické zábery z mítingu v novembri 89 na Hviezdoslavovom námestí v Dolnom Kubíne,“ vysvetlila Zdenka Prílepková, manažérka kultúry z MsKS.

Prítomní sa budú môcť započúvať do piesní pesničkára Roba Huleja, ktorý zahrá nežné revolučné piesne od Karla Kryla, Marty Kubišovej či Ivana Hoffmana. „Tešíme sa, že sa nám podarí počas podujatia pustiť z LP platní živé nahrávky z rokovaní štrajkových a prípravných výborov VPN v našom meste,“ doplnila manažérka kultúry.

V MsKS sa bude premietať film Muži revolúcie

Okrem diskusného fóra sa bude o 17.00 hodine v priestoroch v MsKS premietať dokumentárny film Zuzany Piussi Muži revolúcie. Následne sa účastníci presunú na Námestie slobody, odkiaľ o 18.00 hodine pôjde tichý sviečkový a lampiónový pochod na Hviezdoslavovo námestie. „Tichým sviečkovým a lampiónovým pochodom z Námestia slobody na Hviezdoslavovo námestie si chceme pripomenúť udalosti, ktoré predchádzali 17. novembru 1989. Sviečková manifestácia, nazývaná aj Sviečková demonštrácia či Bratislavský veľký piatok bola pokojná manifestácia občanov za náboženské a občianske práva a slobody v socialistickom Česko-Slovensku, ktorá sa odohrala 25. marca 1988 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Dnes je považovaná za jedno z najdôležitejších vystúpení občanov a veriacich proti komunistickému režimu v Česko-Slovensku, vysvetlila.

Mesto pozýva ľudí, aby si udalosti spred tridsiatich rokov prišli pripomenúť podobne ako v novembri 1989, kedy sa v Dolnom Kubíne konal  dvojhodinový generálny štrajk. „Bol som vtedy žiakom základne školy, ale dobre si pamätám tú atmosféru, ktorou sme v tých revolučných dňoch žili všetci. Ľudia sa zomkli, prestali sa báť a boli odhodlaní nebyť viac ticho. Za slobodu, ktorú sme vtedy získali, nesieme dnes zodpovednosť a je na každom z nás,  aby sme ju chránili a rozvíjali.  Aj preto si v týchto dňoch pripomíname udalosti novembra 89, ktoré boli nielen pádom komunistického režimu, ale aj začiatkom našej novodobej slobody,“ zhodnotil Ján Prílepok, primátor mesta Dolný Kubín.

Sprievodným podujatím bude výstava 30 rokov Nežnej, ktorá bude v nedeľu sprístupnená vo fotogalérii MsKS a verejnosť si ju bude môcť pozrieť až do konca novembra. Vstup na podujatie je pre verejnosť bezplatný.

Sériou kultúrnych a spoločenských podujatí si novembrové udalostí z roku 1989 pripomenú aj v organizácie v Dolnom Kubíne. Program, ktorý pripravili dolnokubínske inštitúcie, ponúkne výstavy, besedy, premietanie videofilmu či konferencie o Nežnej revolúcii.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …