streda - 28. februára, 2024
, Dolný Kubín tento rok nezvyšuje žiadne dane a miestne poplatky
Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolný Kubín tento rok nezvyšuje žiadne dane a miestne poplatky

Dolnokubínska samospráva sa rozhodla, že miestne dane a poplatky za odpad v roku 2020 nebude zvyšovať. Všetky sadzby daní budú na rovnakej úrovni ako v roku 2019. Mestskí poslanci sa tak rozhodli aj napriek tomu, že takmer všetky mestá i obce na Slovensku reagujú na legislatívne opatrenia vlády zvyšovaním miestnych daní, ktoré môžu vykryť výpadky v rozpočte.

Mnohé obce sa rozhodli zvýšiť dane a poplatky

„Uvedomujeme si, že dane sú zdrojom príjmov, ktoré v konečnom dôsledku samospráva používa na pokrytie svojich výdavkov alebo na pokrytie výdavkov súvisiacich s údržbou mestských komunikácií, zelene a podobne. My sme sa v Dolnom Kubíne rozhodli, že zvyšovaniu daní musí predchádzať dôsledná analýza. No v prvom rade musíme hľadať úsporu na strane mesta a mestských organizácií. Preto v tomto roku ostávajú všetky sadzby daní, ale aj napríklad poplatok za komunálny odpad, na rovnakej úrovni ako minulý rok,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Mnohé mestá a obce na Slovensku ešte minulý rok ohlásili zvyšovanie daní a poplatkov. Ako hlavný dôvod uvádzajú neustále zvyšovanie povinností, ktoré samosprávam ukladá štát. Faktom je aj to, že mnohé z posledných opatrení vlády majú negatívny vplyv na samosprávy. „Ako by štát nezaujímalo, kde majú mesta a obce zobrať peniaze na chodníkovú reformu, dovolenkové poukazy či zvyšovanie platov. Aj preto mnohé samosprávy prirodzene pristúpili k zvyšovaniu daní, aby vykryli tieto výpadky vo svojich rozpočtoch,“ doplnil primátor.

Dolnokubínčania budú platiť dane v rovnakej výške ako minulý rok

Dolnokubínčania tak v roku 2020 zaplatia napríklad daň z nehnuteľnosti, daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, ale aj miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad v rovnakej výške ako v predchádzajúcom roku. „Keďže daň za komunálny odpad sa platí za každý kalendárny deň vo výške 0,0800 eur, a tento rok máme priestupný, čo znamená 366 dní, tak daň za komunálny odpad vychádza na 29,28 eur za rok,“ vysvetlila Gabriela Paušlyová, vedúca finančného odboru na mestskom úrade.

Sadzby dane v tomto roku zostávajú v porovnaní s rokom 2019 nezmenené, zachovaná zostáva aj výška úľav na dani. „Nárok na zníženie k jednotlivým daniam a poplatkom  za komunálny odpad nájdu obyvatelia mesta na internetovej stránke mesta vo všeobecných záväzných nariadeniach,“ ozrejmila Paušlyová.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …