piatok - 31. marca, 2023
, Dolný Kubín tento rok nezvyšuje žiadne dane a miestne poplatky
Foto: Mesto Dolný Kubín

Dolný Kubín tento rok nezvyšuje žiadne dane a miestne poplatky

Dolnokubínska samospráva sa rozhodla, že miestne dane a poplatky za odpad v roku 2020 nebude zvyšovať. Všetky sadzby daní budú na rovnakej úrovni ako v roku 2019. Mestskí poslanci sa tak rozhodli aj napriek tomu, že takmer všetky mestá i obce na Slovensku reagujú na legislatívne opatrenia vlády zvyšovaním miestnych daní, ktoré môžu vykryť výpadky v rozpočte.

Mnohé obce sa rozhodli zvýšiť dane a poplatky

„Uvedomujeme si, že dane sú zdrojom príjmov, ktoré v konečnom dôsledku samospráva používa na pokrytie svojich výdavkov alebo na pokrytie výdavkov súvisiacich s údržbou mestských komunikácií, zelene a podobne. My sme sa v Dolnom Kubíne rozhodli, že zvyšovaniu daní musí predchádzať dôsledná analýza. No v prvom rade musíme hľadať úsporu na strane mesta a mestských organizácií. Preto v tomto roku ostávajú všetky sadzby daní, ale aj napríklad poplatok za komunálny odpad, na rovnakej úrovni ako minulý rok,“ povedal Ján Prílepok, primátor mesta.

Mnohé mestá a obce na Slovensku ešte minulý rok ohlásili zvyšovanie daní a poplatkov. Ako hlavný dôvod uvádzajú neustále zvyšovanie povinností, ktoré samosprávam ukladá štát. Faktom je aj to, že mnohé z posledných opatrení vlády majú negatívny vplyv na samosprávy. „Ako by štát nezaujímalo, kde majú mesta a obce zobrať peniaze na chodníkovú reformu, dovolenkové poukazy či zvyšovanie platov. Aj preto mnohé samosprávy prirodzene pristúpili k zvyšovaniu daní, aby vykryli tieto výpadky vo svojich rozpočtoch,“ doplnil primátor.

Dolnokubínčania budú platiť dane v rovnakej výške ako minulý rok

Dolnokubínčania tak v roku 2020 zaplatia napríklad daň z nehnuteľnosti, daň za psa, daň za užívanie verejného priestranstva, daň za ubytovanie, ale aj miestny poplatok za komunálny odpad a drobný stavebný odpad v rovnakej výške ako v predchádzajúcom roku. „Keďže daň za komunálny odpad sa platí za každý kalendárny deň vo výške 0,0800 eur, a tento rok máme priestupný, čo znamená 366 dní, tak daň za komunálny odpad vychádza na 29,28 eur za rok,“ vysvetlila Gabriela Paušlyová, vedúca finančného odboru na mestskom úrade.

Sadzby dane v tomto roku zostávajú v porovnaní s rokom 2019 nezmenené, zachovaná zostáva aj výška úľav na dani. „Nárok na zníženie k jednotlivým daniam a poplatkom  za komunálny odpad nájdu obyvatelia mesta na internetovej stránke mesta vo všeobecných záväzných nariadeniach,“ ozrejmila Paušlyová.

Zdroj: Mesto Dolný Kubín

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

HK Martin, V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V zápase plného zvratov sa z víťazstva tešila Trnava. Stav série je opäť vyrovnaný

V štvrtom zápase štvrťfinálovej série SHL Martin nestačil na hostí z Trnavy. Po dvoch tretinách …