piatok - 23. februára, 2024
, Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Vyšetrovaniu prípadov pytliactva sa aktívne venujú martinskí kriminalisti. V závere uplynulého roka skončili v rukách polície dvaja muži, ktorí mali konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a v rozpore so zákonom o poľovníctve.

Miesto je súčasťou poľovného revíru

58 ročný muž z Príboviec mal v lokalite pri rieke Turiec na ostrovčeku vytvorenom hlavným a bočným tokom rieky na mieste, ktoré je súčasťou poľovného revíru Boriny Ďanová, a ktoré miesto je v 4. stupni územnej ochrany prírody a krajiny, nastaviť dve živolovné neselektívne železné nášľapné čeľusťové pasce upravené s účinnejšími oceľovými hrotmi. Tieto mal uviazať reťazou o rastúce stromy. Jedna z pascí bola v stave zaklapnutia a neplnila funkciu nastavenej pasce.

Druhá pasca bola nastavená a schopná plniť účel. Podozrivý muž mal tieto pasce chodievať pravidelne kontrolovať asi v týždenných intervaloch až do doby, pokiaľ nebol zadržaný martinskými kriminalistami. Pasce boli zaistené a zaslané na kriminalsitickú expertízu. 58 ročný muž je obvinený z trestného činu pytliactva. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

, Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Mal chytiť aj chráneného živočícha

Druhý obvinený muž je 64 ročný dôchodca v Turian. Obvinený dôchodca mal na svojom pozemku pri rodinnom dome v časti hospodárskej budovy uloženú kovovú neselektívnu nášľapnú pascu, ktorá bola políciou zaistená. Ďalej podľa zistených informácií má v zadných priestoroch hospodárskej budovy umiestnenú voliéru pre chov drobných exotických vtákov, ktorí mali pôsobiť ako návnada pre predátorov a dravce, nakoľko v časti oplotenia voliéry z vonkajšej strany mal vytvoriť provizórne bydlo, na ktoré mal umiestniť kovovú čeľusťovú pascu.

Do pasce mal v poslednom štvrťroku 2017 chytil najmenej jeden kus Kuny skalnej a dva kusy Jastraba Krahulca (chránený živočích). Muž mal konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého je odchyt a usmrcovanie zvierat pomocou čeľusťovej pasce zakázaný. 64 ročný dôchodca je obvinený z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.

Poznámka:

Jastrab Krahuluce (Accipiternissus) je chráneným druhom živočícha a taktiež je zároveň druhom uvedeným v zozname pôvodných druhov v SR, ktoré sú zaradené v prílohách Nariadenia Rady ( ES) č. 338/97 o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, reguláciou, obchodu s nimi ( CITES) a je v prílohe A nariadenia ES a v prílohe II. Dohovoru CITES.

KR PZ v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *