nedeľa - 16. júna, 2024
, Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Vyšetrovaniu prípadov pytliactva sa aktívne venujú martinskí kriminalisti. V závere uplynulého roka skončili v rukách polície dvaja muži, ktorí mali konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a v rozpore so zákonom o poľovníctve.

Miesto je súčasťou poľovného revíru

58 ročný muž z Príboviec mal v lokalite pri rieke Turiec na ostrovčeku vytvorenom hlavným a bočným tokom rieky na mieste, ktoré je súčasťou poľovného revíru Boriny Ďanová, a ktoré miesto je v 4. stupni územnej ochrany prírody a krajiny, nastaviť dve živolovné neselektívne železné nášľapné čeľusťové pasce upravené s účinnejšími oceľovými hrotmi. Tieto mal uviazať reťazou o rastúce stromy. Jedna z pascí bola v stave zaklapnutia a neplnila funkciu nastavenej pasce.

Druhá pasca bola nastavená a schopná plniť účel. Podozrivý muž mal tieto pasce chodievať pravidelne kontrolovať asi v týždenných intervaloch až do doby, pokiaľ nebol zadržaný martinskými kriminalistami. Pasce boli zaistené a zaslané na kriminalsitickú expertízu. 58 ročný muž je obvinený z trestného činu pytliactva. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

, Dvaja muži v Turci mali nezákonne chytať zver do kovových pascí, čelia obvineniu

Mal chytiť aj chráneného živočícha

Druhý obvinený muž je 64 ročný dôchodca v Turian. Obvinený dôchodca mal na svojom pozemku pri rodinnom dome v časti hospodárskej budovy uloženú kovovú neselektívnu nášľapnú pascu, ktorá bola políciou zaistená. Ďalej podľa zistených informácií má v zadných priestoroch hospodárskej budovy umiestnenú voliéru pre chov drobných exotických vtákov, ktorí mali pôsobiť ako návnada pre predátorov a dravce, nakoľko v časti oplotenia voliéry z vonkajšej strany mal vytvoriť provizórne bydlo, na ktoré mal umiestniť kovovú čeľusťovú pascu.

Do pasce mal v poslednom štvrťroku 2017 chytil najmenej jeden kus Kuny skalnej a dva kusy Jastraba Krahulca (chránený živočích). Muž mal konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého je odchyt a usmrcovanie zvierat pomocou čeľusťovej pasce zakázaný. 64 ročný dôchodca je obvinený z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov.

Poznámka:

Jastrab Krahuluce (Accipiternissus) je chráneným druhom živočícha a taktiež je zároveň druhom uvedeným v zozname pôvodných druhov v SR, ktoré sú zaradené v prílohách Nariadenia Rady ( ES) č. 338/97 o ochrane druhov voľne žijúcich živočíchov a rastlín, reguláciou, obchodu s nimi ( CITES) a je v prílohe A nariadenia ES a v prílohe II. Dohovoru CITES.

KR PZ v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *