nedeľa - 14. júla, 2024
, Efektívnejšia správa majetku Žilinskej župy

Efektívnejšia správa majetku Žilinskej župy

Žilinský samosprávny kraj zriadil nový odbor správy majetku. Vznikol z pôvodného odboru vnútornej správy, ktorý pôvodne zahŕňal aj obstarávanie a investičnú činnosť, ktoré sa týmto oddelili od majetkovej časti župy.

ŽSK je vlastníkom mnohých nehnuteľností i pozemkov, ktoré sú využívané pre zdravotnícke, sociálne, vzdelávacie i kultúrne aktivity. Správu tohto majetku nevykonáva ŽSK priamo, ale prostredníctvom svojich inštitúcií ako sú nemocnice, domovy sociálnych služieb, školy, správa ciest alebo kultúrne zariadenia.

Vzhľadom na klesajúcu demografickú krivku alebo optimalizáciu služieb sa niektoré inštitúcie presťahovali či zmenili formu svojho pôsobenia. Napríklad kvôli liberalizácii zdravotníctva museli zaniknúť polikliniky a ostali v nich len neštátni lekári. Práve neverejní poskytovatelia zdravotnej starostlivosti sa zodpovedne postavili k budove v Liptovskom Mikuláši a odkúpili ju so zámerom zachovania poskytovania zdravotnej starostlivosti pod jednou strechou.

Ale niektoré budovy stratili svoje pôvodné využitie (bývalá Stredná odborná škola rybárska Mošovce), a preto je potrebné nielen ochrániť majetok župy, ale ho aj zhodnocovať či už prenájmom, predajom alebo zmenou využitia. Napríklad v oblasti školstva vlastní kraj majetok vo výške 150,5 mil. eur. „Z tohto dôvodu sme vytvorili na Úrade ŽSK nový odbor správy majetku, ktorý sa bude venovať nehnuteľnostiam župy v našich regiónoch,“ povedal predseda ŽSK Juraj Blanár. O nakladaní s majetkom rozhodujú zastupiteľstvo a predseda v zmysle Zásad hospodárenia s majetkom ŽSK. „Verím, že tento nový odbor bude fungovať ako naša župná realitka, ktorej činnosť sa prejaví pozitívne na rozpočte kraja,“ dodal J. Blanár.

Zdroj: ŽSK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *