piatok - 24. mája, 2024
, Ekotopfilm v Turčianskych Tepliciach

Ekotopfilm v Turčianskych Tepliciach

Po úspešnom štarte v Bratislave sa 41. ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm v rámci tour presúva do Turčianskych Teplíc. Už 5. novembra tak budete mať možnosť vzhliadnuť tie najlepšie z víťazných filmov. Ak ani vám nie je  ľahostajné, v akom prostredí žijete, neváhajte a príďte!

Ekotopfilm je jediným festivalom na Slovensku s tak dlhou tradíciou, ktorý otvára témy dlhodobo udržateľného rozvoja. Každý z nás by mal chcieť pre seba aj svoje okolie čistý vzduch, dostupnú vodu, životné prostredie bez odpadov s čím sa ruka v ruke očakáva aj zodpovednosť za to, čo robíme. Aktuálny ročník najstaršieho festivalu svojho druhu je naozaj výnimočný. Čím? Samozrejme tradične kvalitnými filmami z celého sveta a tiež pestrým sprievodným programom. V rámci Junior festivalu budú pre tých najmladších pripravené rôzne hry, súťaže, aktivity, prednášky, či diskusie.

Víťazné filmy

Asi najťažšia úloha čakala Medzinárodnú porotu Ekotopfilmu s predsedom Bruceom Bucklinom. Počas uplynulých dní videla až 80 vybraných súťažných filmov z rôznych krajín sveta. Práve z nich napokon vzišli tie víťazné, ktoré počas festivalu uvidíte. Americký dokument Pestovateľské mestá ukazuje inšpiratívne príbehy odvážnych mestských pestovateľov, inovátorov a obyvateľov mesta, ktorí spochybňujú systém akým sa v krajine pestujú a distribuujú potraviny. Slovenský film Vlčie hory je príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, na pomedzí Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Jedným z najlákavejších filmov je novinka reportéra TV JOJ Michala Rybanského s názvom Na úteku. Priblíži v ňom hneď niekoľko žien, ktoré sa popasovali s osudom a dokázali zmeniť svoje životy. Americký dokumentárny film Hodváb z Madagaskaru rozpráva o udržateľných globálnych fair-trade trhoch, ktoré pomáhajú zachovať prastaré tradície, budujú ženám sebavedomie a nezávislosť a menia budúcnosť ich detí. Nemecký film Menej je viac – hranice rastu a lepšieho života, hľadá odpoveď na otázku, či existuje prosperita bez ekonomického rastu? Hľadanie energie vám priblíži život štyroch miliónov Indov, ktorí žijú mimo elektrickej siete a sú odhodlaní zachrániť svoj domov, ktorým je vzácne svetové dedičstvo UNESCO, trvalo udržateľným spôsobom života. Zahraničné filmy majú slovenský dabing.

Viac informácii nájdete na www.ekotopfilm.sk a na Facebooku.

autor: Mgr. Anna Weissová

foto: kinomladosť.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *