nedeľa - 14. júla, 2024
, Epidemiologická situácia v Žilinskom kraji sa zhoršuje
Foto: Ilustračné/Pixabay.com

Epidemiologická situácia v Žilinskom kraji sa zhoršuje

Žilinský samosprávny kraj pokračuje v intenzívnej príprave svojich nemocníc na tretiu vlnu pandémie. Župné nemocnice doposiaľ reprofilizovali 164 lôžok, pripravené sú na 2. a 3. etapu reprofilizácie v prípade nárastu hospitalizácií. Pre pacientov s ochorením COVID-19 je vyčlenených 42 invazívnych a 23 neinvazívnych umelých pľúcnych ventilácií (high flow) . 

Aktuálne je z nich už 18 obsadených pacientmi, ktorých zdravotný stav sa výrazne zhoršil a vyžaduje si podporu dýchania. Župa eviduje prudké nárasty hospitalizácií. Najkritickejšia situácia je v Kysuckej nemocnici v poliklinikou v Čadci, teda v regióne, kde je zaočkovanosť najnižšia. Za uplynulých 24 hodín prijali do Kysuckej nemocnice 18 nových pacientov. Celkovo sa v župných nemocniciach na COVID-19 lieči 66 pacientov a v celom kraji takmer 140. Krízový stav hlásia aj zo Žilinskej nemocnice, ktorá je spádovou pre Horné Považie. Krajská samospráva už bola nemocnicami požiadaná o presuny pacientov medzi regiónmi.

Župa stále vyzýva obyvateľov na očkovanie, ktoré aj v tejto fáze môže zvrátiť nárast pandemickej krivky v kraji. Na očkovací výjazd preto aj dnes vyrazila vakcinačná linka VakciZuzka, ktorá mimoriadne zaočkovala 34 študentov župného Gymnázia v Námestove. „Zaznamenali sme, že oproti predošlému obdobiu prijímame do našich nemocníc aj mladých ľudí, u ktorých má priebeh ochorenia veľmi prudký a nepriaznivý vývoj. Pri delta variante vek už nie je rozhodujúci,“ potvrdila riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková.

Vakcinačná linka od 19. júla zaočkovala 4 927 obyvateľov, do miest a obcí v kraji uskutočnila 104 výjazdov, v šiestich obciach dokonca očkovala dvakrát. Všetci záujemci o očkovanie majú k dispozícii aj pevnú sieť očkovacích centier, kde ich zaočkujú bez registrácie, zvoliť si môžu podľa typu vakcíny. „Každý jeden zaočkovaný občan môže svojím zodpovedným rozhodnutím znížiť tlak na zdravotníctvo a zabrániť opakovaniu scenára z poslednej vlny pandémie,“ doplnila na záver predsedníčka kraja Erika Jurinová.

Zdroj: ŽSK

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …