sobota - 18. mája, 2024
, Európsky týždeň mobility v Martine je za nami. Mesto už pripravuje nové cykloaktivity

Európsky týždeň mobility v Martine je za nami. Mesto už pripravuje nové cykloaktivity

September je úspešne za nami a spolu s ním aj Európsky týždeň mobility pre rok 2016. Počas siedmich dní si Martinčania mali možnosť pripomenúť dôležitosť cyklodopravy či udržateľnej mobility v meste a zabaviť sa na množstve podujatí pod patronátom mesta a Mestskej polície Martin. Téma cyklodopravy však týždňom mobility neskončila, práve naopak, už o pár dní Martin čaká národná cyklistická konferencia.

Tak ako každý rok, aj v roku 2016 od 16. do 22. septembra prebiehal v mestách krajín Európskej únie Európsky týždeň mobility. Výnimkou, samozrejme, nebol ani Martin. Od piatku do štvrtku bolo pre obyvateľov a návštevníkov mesta pripravených množstvo aktivít, ktorých cieľom bolo upozorniť na to, že práve udržateľná mobilita a menšie využívanie áut je jedinou možnosťou ako aspoň trochu ochrániť naše životné prostredie. Týždeň mobility nie je len iniciatívou podporujúcou cyklistiku, ale sústreďuje sa na udržateľné riešenia dopravy ako napríklad cesta pešo, mestskou hromadnou dopravou alebo použitím iného prepravného prostriedku ako auta.

Ako prebiehal Európsky týždeň v Martine?

Rámec martinským aktivitám na prelome tretieho a štvrtého septembrového týždňa dala informačná kampaň mesta a Mestskej polície, v rámci ktorej sa sústredili na často kritizovanú prítomnosť cyklistov v pešej zóne. Mestskí aktivisti monitorovali pohyb a rýchlosť cyklistov, viedli štatistiky na pešej zóne a najfrekventovanejších cyklomiestach v meste  a zároveň sa sústredili aj na osvetu vo forme informačných letákov pre cyklistov. Priestor na aktivitu dostali aj tí najmladší – žiaci martinských základných škôl. Počas celého týždňa pomáhali mestským policajtom usmerňovať dopravu na priechodoch pre chodcov, vyskúšali si ako sa správne správať na ceste na dopravnom ihrisku, absolvovali hodiny dopravnej výchovy a mohli sa zapojiť aj do obľúbenej súťaže pod názvom S hadom po zebre. Na dobrú náladu a atmosféru dozeral martinský maskot Martinko a policajt AX. Aktivity týždňa mobility neobišli ani dospelých. Tretí septembrový víkend sa oplatil najmä vodičom, ktorí cestovali mestskou hromadnou dopravou zdarma a doviesť sa mohli aj napríklad na Hasičské dni, kde sa konali cykloburza a iné aktivity podporujúce mobilitu. V prípade, že ich problematika mobility zaujala, mali sa o nej možnosť porozprávať s vedením mesta v rámci Dňa otvorených dverí, k slovu sa dostali aj podnikatelia z Divadelného námestia či obchodníci, ktorí sa mohli zapojiť do kampane Na bicykli do obchodu. Záverečným atraktívnym podujatím spojeným s pripomenutím si Svetového dňa turizmu bola prehliadka historickej časti mesta  na elektrobikoch, ktorú organizovalo mesto v spolupráci s Turisticko-informačnou kanceláriou.

Európsky týždeň mobility opäť potvrdil, že zdravý životný štýl a alternatívne formy dopravy sú pre Martinčanov stále zaujímavé a chcú o nich vedieť viac. Jedinečná šanca v tomto ohľade príde už začiatkom októbra, kedy sa v Martine bude konať Národná cyklokonferencia s medzinárodnou účasťou.

Autor: Zuzana Kalmanová/hovorkyňa mesta Martin
Foto: Mesto Martin

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *