pondelok - 27. mája, 2024
, Klub neprofesionálnych výtvarníkov v Žiline si pripomína 40. výročie svojho založenia

Klub neprofesionálnych výtvarníkov v Žiline si pripomína 40. výročie svojho založenia

V tomto roku si Klub neprofesionálnych výtvarníkov pri Krajskom kultúrnom stredisku (KrKS) v Žiline pripomína 40. výročie svojho založenia. Pri tejto príležitosti sa v stredu 5. októbra uskutočnila slávnostná vernisáž výstavy výtvarných prác jeho členov vo foyeri Úradu Žilinského samosprávneho kraja. Na vernisáži sa stretlo a zaspomínalo si takmer stovka bývalých či súčasných výtvarníkov.

A nechýbalo ani oceňovanie. Riaditeľka KrKS v Žiline Soňa Řeháková sa vo svojom príhovore poďakovala výtvarníkom týmito slovami: „Vďaka vám, naši výtvarníci, už štyridsať rokov vieme, že ruky vedia niekedy vyjadriť viac ako slová, že každá emócia sa dokáže zhmotniť do krásneho diela.“ A poďakovanie patrí aj tým, ktorí držali a držia ruku nad každým začínajúcim i pokročilejším výtvarníkom – lektorom. „Spomeniem aspoň niektorých – Fera Kráľa, Štefana Čapku, Jozefa Hallona a súčasných – Andreja Mazúra a Stana Lajdu, ktorý už viac ako dve desaťročia vedie klub.“ Vystriedalo sa v ňom mnoho výtvarníkov, niektorí pobudli chvíľu, niektorí zostali dlhšie. Ale len jeden jediný v ňom zotrváva od začiatku až doteraz – Ondrej Ondrík Štalmach. A on stál aj pri zrode klubu spolu s Marianou Horečnou, Alenou Adámkovou či Mirom Rusňákom. Za dlhoročnú prácu v klube a reprezentáciu nášho regiónu na súťažiach a výstavách ocenila Soňa Řeháková nielen Ondreja Štalmacha, ale aj Marianu Horečnú a Vladimíra Kalába, ktorý sa v tomto roku dožil krásneho veku – 90 rokov a stále aktívne v klube pracuje. Ocenenie patrí aj lektorom Andrejovi Mazúrovi a Stanovi Lajdovi, ktorý povedal: „Každý z výtvarníkov hľadá vlastnú cestu prejavu, vlastný rukopis i námety. Ja môžem byť len šťastný, ak tomu pomohlo zopár mojich úprimne mienených rád a spoločných stretnutí. Želám všetkým výtvarníkom veľa krásnych obrazov, stále kopajúce múzy a aby im farby neprestali voňať.“

Neprofesionálnych výtvarníkov – amatérov je v našom regióne dosť aj v súčasnosti. Svedčí o tom aj fakt, že v klube ich pribúda, a tak sa klub rozdelil na dve skupiny. V jednej sú začínajúci výtvarníci, ktorí sa chcú zdokonaliť v rôznych výtvarných technikách a v druhej sú skúsenejší. Je jedno, či majú nejaké výtvarné vzdelanie a je jedno, koľko majú rokov, ale všetci chcú realizovať svoje farebné sny. A to aj vďaka Krajskému kultúrnemu stredisku v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, ktoré im už štyri desaťročia poskytuje zázemie, aby mohli rozvíjať svoj talent.

Nad podujatím Farebné sny prevzal záštitu predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár a finančne ho podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj. Výstavu Farebné sny si môžu návštevníci pozrieť na Úrade ŽSK do 21. októbra v pracovných dňoch od 8.00 hod. do 16.00 hod.

Autor: Anna Lovritšová
Foto: Krajské kultúrne stredisko v Žiline

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *