sobota - 22. júna, 2024
, Exotické orchidey, mäsožravé rastliny či potvorky z potokov.  Toto a viac objavíte na podujatí Človek a príroda
Foto: Pixabay/ju-dit

Exotické orchidey, mäsožravé rastliny či potvorky z potokov. Toto a viac objavíte na podujatí Človek a príroda

Štrnásty raz môžete spoznávať prírodu v rámci podujatia Človek a príroda, ktoré sa koná v Múzeu slovenskej dediny v nedeľu 9. septembra 2018 od 10.00 do 16.00 h.

Malých aj veľkých istotne zaujme výučba ryžovania zlata, pri ktorej budú mať návštevníci možnosť sami si vyryžovať cenné zrniečka a získať certifikát zlatokopeckého remesla. Tiež uvidia rôzne ukážky zlata a dozvedia sa o ňom mnoho zaujímavostí.

Živú prírodu priblíži poradenstvo pri využití bylín, spojené s predajom liečivých bylinných zmesí. Negatívne vplyvy rozširovania rastlín budú prezentované prostredníctvom poznávania inváznych rastlín.

Tradične je pre návštevníkov pripravená výstava aktuálne rastúcich húb s poradňou. Uskutoční sa ochutnávka hubového guláša.

Na svoje si prídu aj obdivovatelia sukulentov a kaktusov, ktoré predstavia súkromní pestovatelia a zároveň poradia pri ich pestovaní. Návštevníci si budú môcť pozrieť výstavku exotických orchideí, ale aj získať cenné rady o ich pestovaní. Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín zabezpečí výstavu mäsožravých rastlín, ochutnávku chilli papričiekštipľavých omáčok. Výstava bude spojená s predajom a pestovateľskou poradňou.

, Exotické orchidey, mäsožravé rastliny či potvorky z potokov.  Toto a viac objavíte na podujatí Človek a príroda
Foto: archív Múzeum slovenskej dediny OZ Jahodnícke háje

Živá výstavka Potvory z našich potokov predstaví ich obyvateľov – bezstavovce žijúce v tečúcich vodách našich potokov. Návštevníci si budú môcť z misky vytiahnuť živého vodného bezstavovca a pozrieť sa naň pod mikroskopom, pričom sa dozvedia informácie o ekológii a biológii daného druhu.

Nemenej zaujímavé bude aj oboznámenie sa so zaujímavosťami a osobitosťami zo života hmyzu. Po prvýkrát bude predstavený projekt živých kamerových prenosov zvierat z pohoria Veľká Fatra, ktorú zabezpečí Správa Národného parku Veľká Fatra.

Pre návštevníkov pracovníci Národného parku Malá Fatra priblížia čo je to mokraď, aký je ich význam pre človeka, interaktívnou formou si predstavíme ramsarské lokality na Slovensku a zahráme sa mokraďové bingo, pri ktorom sa prenesieme do sveta živočíchov žijúcich v mokradiach. V bloku Spoznajme stopy živočíchov si ukážeme a naučíme sa spoznávať stopy a v dielničke si deti môžu vyrobiť malý atlas stôp. O 13.30 h. sa v kostole z Rudna bude konať rímskokatolícka svätá omša.

Zdroj: Andrej Bendík, SNM

, Exotické orchidey, mäsožravé rastliny či potvorky z potokov.  Toto a viac objavíte na podujatí Človek a príroda

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …