sobota - 18. mája, 2024
, Fašiangový víkend na Považí

Fašiangový víkend na Považí

Už sa fašiang kráti, už sa nenavráti! Preto neváhajte a zapojte sa do víru fašiangového veselia, ktoré pre vás pripravilo Považské múzeum v Žiline. Je to jedinečná a milá príležitosť pripomenúť si tradičné zvyky našich predkov, ktoré tvorili neoddeliteľnú súčasť ich životov. Tešiť sa môžete na tradičný fašiangový sprievod masiek, dobré jedlo a neodmysliteľnú folklórnu zábavu.

V rázovitej obci Čičmany v Rajeckej doline sa stále aktívne udržiava tradícia fašiangových pochôdzok, ktorou sa zachovávajú a udržiavajú zvyky našich predkov. Inak tomu nebude ani tento rok. Krojovaný sprievod obcou sa zastaví pri každom dome a „maškary“ spevom a tancom potešia každého obyvateľa či návštevníka, ktorý sa bude chcieť zabaviť. V sobotu 25. februára v Radenovom dome v Čičmanoch budú čakať pracovníci múzea, ktorí nielen počastujú fašiangovníkov, ale aj ochotne predstavia Turoňa. Ak ste ešte nevideli túto fašiangovú maskovanú postavu, takú typickú pre túto oblasť Slovenska, príďte v sobotu dopoludnia (pochôdzka začína o 11:30) do Čičmian!

V nedeľu 26. februára sa aj návštevníci Budatínskeho hradu a parku budú môcť zabaviť pri tradičných fašiangových tancoch a spevoch z okolia Žiliny s folklórnymi súbormi, ktoré zachovávajú zvyky z Považského Chlmca a Štiavnika. Nebudú chýbať tradičné nápoje a jedlá ako medovina, fánky, šišky, chlieb s masťou a cibuľou. Fašiangová zábava spojená s ochutnávkami jedál bude na južnej terase Budatínskeho hradu v nedeľu od 13:00 a v programe sa predstavia folklórne súbory Oprášené krpce zo Žiliny a Štiavničan zo Štiavnika.

zdroj: pmza.sk

foto: zdroj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, ZA: Čelnú zrážku neprežil vodič osobného auta

ZA: Čelnú zrážku neprežil vodič osobného auta

Vo štvrtok 25. januára okolo 16.00 hodiny došlo k čelnej zrážke osobného auta s nákladným na ceste …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *