piatok - 24. marca, 2023
DOTYKY A SPOJENIA, Festival Dotyky a spojenia prilákal viac ako 13-tisíc milovníkov divadla!
Foto: Braňo Konečný

Festival Dotyky a spojenia prilákal viac ako 13-tisíc milovníkov divadla!

Sedemnásty ročník divadelného festivalu Dotyky a spojenia v Martine navštívilo viac ako 13 000 divákov, z toho 2960 divákov v interiéri a vyše 10 000 v exteriéri. Organizátori hodnotia festival ako jednoznačne úspešný. Okrem samotnej návštevnosti treba vyzdvihnúť aj skutočnosť, že organizátorom sa podarilo v priebehu uplynulej sezóny zorganizovať až dva festivaly – jeden v septembri 2021, v ktorom figurovalo to najlepšie z dvoch pandemických sezón, a druhý štandardný v júni 2022. Výberová, nesúťažná prehliadka inscenácií slovenských divadiel sa konala od 20. do 25. júna 2022.

Hlavným organizátorom Dotykov a spojení je Slovenské komorné divadlo Martin, festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Patrónmi festivalu boli členka Činohry Slovenského národného divadla Božidara Turzonovová a člen umeleckého súboru Divadla Alexandra Duchnoviča v Prešove Jevgenij Libezňuk.

„K hodnoteniu z môjho pohľadu pokladám za dôležité uviesť, že sa nám v priebehu jednej sezóny podarilo zorganizovať dva ročníky festivalu. Za čo patrí veľký obdiv a vďaka všetkým kolegyniam a kolegom z radov organizátorov, externým spolupracovníkom, zapojeným inštitúciám aj účinkujúcim súborom a jednotlivcom, za podporu nášmu zriaďovateľovi – Žilinskému samosprávnemu kraju, hlavnému partnerovi – Fondu na podporu umenia a všetkým partnerom. Ten aktuálny, nedávno ukončený 17. ročník môžeme aj vďaka tomuto spoločnému úsiliu jednoznačne definovať ako úspešný,“ zhodnotil riaditeľ festivalu Tibor Kubička, a ďalej vyzdvihol fakt, že sa opäť podarilo vrátiť sa k tradičnému júnovému termínu, v ktorom festival každý rok symbolicky uzatvára divadelnú sezónu.

Foto: Braňo Konečný

V programe festivalu boli počas šiestich dní okrem divadelných predstavení aj koncerty, vzdelávacie workshopy, tvorivé dielne pre deti a diskusie o divadle. Dramaturgická rada festivalu sa pri výbere zamerala na inscenácie, ktoré mali premiéru v období od apríla 2021 do apríla 2022. Organizátori mysleli v programe aj na ukrajinské publikum.

„V záverečnej diskusii Finále vyzdvihli hodnotitelia dramaturgickú výstavbu programu festivalu, ktorý priniesol vážne, pálčivé a osobné témy, pričom vybrané tituly navzájom komunikovali a vytvárali zaujímavé tematické prepojenia. Inscenácie v programe podali dôležitú správu o stave slovenskej spoločnosti očami divadelníkov,“ povedala k bilancii 17. ročníka programová riaditeľka festivalu Monika Michnová.

„Najcennejšie pre nás je, že sa nezaplnili iba hľadiská Národného domu a Štúdia martinského divadla, ale divadlo žilo aj na Divadelnom námestí, v centre mesta, priestoroch stredoškolských tried, kultúrnom centre Barmuseum, Turčianskej knižnici v Martine, v záhrade Slovenského národného múzea, Múzeu kultúry Čechov na Slovensku či na poli pri obci Žabokreky,“ uviedol Tibor Kubička, čím zdôraznil škálu interiérových a exteriérových priestorov, kde všade sa tohto roku festival konal.

18. ročník festivalu uzavrie divadelnú sezónu 2022/2023 a uskutoční sa od 19. do 24. júna 2023.

Zdroj: TS, Zuzana Golianová

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Robo Opatovsky, Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Robo Opatovský: „Už aj ja mám svoju Lásku“

Spevák a skladateľ Robo Opatovský zverejnil videoklip k svojej novej skladbe Láska. Tú nahral spolu s Romanom Mečiarom, …