piatok - 14. júna, 2024
, Festival ľudovej a folkovej hudby Muzikantská paráda

Festival ľudovej a folkovej hudby Muzikantská paráda

Od desiatej do desiatej bude v sobotu 2. júla v Necpaloch znieť parádna muzika. Najprv na ľudovú nôtu. Na Turčianskom medobraní a vodosláve sa postupne predstaví päť ľudových kapiel.

Chalani ze Žiliny – rozmar muzikantov vo výslužbe a snaha spraviť si ešte trošku radosti dal vzniknúť v októbri 2012 tomuto hudobnému a speváckemu zoskupeniu. ĽH M. Rusnáka – repertoár cimbalovej muziky je v „dobrom“ poznačený spoluprácou s folklórnymi súbormi, piesne z Turca, výrazne dopĺňajú hudobné čísla z východného Slovenska, Horehronia, Terchovej, Liptova, Myjavy, Detvy atď. Fatranská muzika – miesta, kde siahajú korene muzikantov, výrazne ovplyvňujú aj súčasný repertoár muziky. Piesne z Rajeckej doliny, stredného Považia a dolných Kysúc vo veľkej miere reprezentujú žilinský región. Hronsečania – prevažujúci repertoár tvoria piesne, ktoré sa spievali v Hronseku, typickej pohronskej obci medzi Banskou bystricou a Zvolenom, v regióne širšieho Podpoľania.

Významný podiel v repertoári muziky patrí piesňam z Horehronia, symbolicky splavenými pltníkmi po rieke Hron. Kapela Luna – ohnivá, turčianska, dievčenská kapela dostáva do varu divákov najmä svojou interpretáciou cigánskych piesní. Ale jej repertoár je oveľa bohatší a vždy poteší. Večerná časť festivalu pri Turčianskej letnej vatre, bude patriť obľúbeným, úspešným folkovým interpretom. Nany Hudák a Spontánne Hudobné Zoskupenie – hrá Fantasy Folk, podmanivý hudobný žáner, ktorý mieša fantastično s reálnosťou. Peter Janků – patrí k najvýraznejším osobnostiam slovenskej folkovej scény. Vďaka pesničkám, príjemne melodickým, obsahovo zaujímavým, plným invencie, dokáže si spontánne získať publikum. Spod Budína – skupina do svojho repertoáru vraj nerozvážne zaradila nástroj zvaný gajdy, čo je podľa členov kapely opovážlivosť najhrubšieho zrna. Pretože zvuk tohto nástroja je v ľudových prameňoch popisovaný ako kvílivý, plačlivý, ba dokonca ako bľačanie. Vidno, že sa máme na čo tešiť.

Viac informácií nájdete na: regionportal.sk alebo www.zaturka.sk

Autor: Ľ. Drugda, J. Farský
Foto: inspirit.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *