utorok - 27. februára, 2024
, Folkloristi z celého Liptova sa stretli v Sliačoch
Ilustračné foto

Folkloristi z celého Liptova sa stretli v Sliačoch

Zástupcovia všetkých generácií, ktorí pôsobia v oblasti kultúry a folklóru na Liptove sa stretli v Kultúrnom dome obce Liptovské Sliače, v okrese Ružomberok, na dvoch regionálnych súťažných prehliadkach Liptovské nôty a Nositelia tradícií. Svoje schopnosti, talent a lásku k tradíciám prišli ukázať inštrumentalisti, spevácki sólisti, duá či spevácke skupiny.

Tento rok pribudli aj detské ľudové hudby

Prehliadka Liptovské nôty je určená pre hudobníkov, spevákov a inštrumentalistov do 16 rokov. Nositelia tradícií je prehliadkou dedinských folklórnych skupín, a teda tých najčistejších foriem tradičného umenia. Riaditeľka Liptovského kultúrneho strediska (LKS) v Liptovskom Mikuláši Miroslava Palanová uviedla, že súťaž Liptovské nôty začínala ešte niekedy v 70. rokoch. V tomto roku pribudli aj detské ľudové hudby. „V predchádzajúcich rokoch nám absentovali. Viac je sólistov inštrumentalistov aj spevákov,“ spresnila.

Svoje zastúpenie v súťaži mal dolný, horný aj stredný Liptov. „Zúčastnili sa deti z detských folklórnych súborov Liptáčik, Sliačanček a Ďumier z Liptovského Mikuláša. Prišli však aj nezaradení súťažiaci, ktorí si spievajú len tak pre radosť a vedú ich buď učiteľky alebo rodičia,“ priblížila.

Pre tých, od ktorých by sme sa mali učiť

Regionálna súťažná prehliadka Nositelia tradícií je určená tým, od ktorých by sme si mali vziať ponaučenie. „Tradujú kultúru svojej dediny a snažia sa neprešpekulovaným spôsobom predstaviť folklór na scéne. Obyčajne so svojimi tradíciami z rodnej obce,“ uviedla Palanová. Podujatia sa zúčastnili folklórne skupiny Poludnica zo Závažnej Poruby, Smrečany zo Smrečian, Kriváň z Východnej, Podšíp zo Stankovian, Sliačanka z Liptovských Sliačov a Likava z Likavky.

Folklór je na Liptove obľúbený aj vďaka takýmto podujatiam. Liptovské Sliače patria medzi tie obce, ktoré si ctia ľudové tradície po dlhé desaťročia. Významnou rodáčkou je práve známa speváčka ľudových piesní Hanka Hulejová. „My sa sem radi vraciame, pretože tradície v Liptovských Sliačoch naozaj žijú,“ dodala Palanová.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

fašiangy, Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Už sa fašiang kráti…už sa nenavráti?! Do sprievodu sa budete môcť zapojiť aj Vy, návštevnici

Vychutnajte si tú pravú fašiangovú atmosféru na prvom tohtoročnom podujatí Múzea slovenskej dediny Už sa …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *