štvrtok - 18. apríla, 2024
, Nemocnice v ŽSK skončili v mínuse. Aký bol najzávažnejší dôvod?
Ilustračné foto

Nemocnice v ŽSK skončili v mínuse. Aký bol najzávažnejší dôvod?

Nemocnice v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) hospodárili v uplynulom roku so stratou vo výške 1,344 milióna eur. Celkové náklady medziročne vzrástli o 4,5 percenta a výnosy o 1,5 percenta. Poslanci na zasadnutí zastupiteľstva ŽSK v Žiline schválili správu o hospodárení zdravotníckych zariadení.

„Dôvodom, pre ktorý skončili nemocnice ŽSK v mínuse, bol platový automat. Od roku 2017 sa týka všetkých pracovníkov zdravotníctva a nebol pokrytý finančnými zdrojmi z poisťovní. Najlepšie hospodárila Kysucká nemocnica s poliklinikou Čadca (mínus 39.000 eur) a najväčší mínus mala Liptovská nemocnica s poliklinikou v Liptovskom Mikuláši (mínus 990.000 eur),“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Anna Majbíková.

Dôvodom je platový automat

Predsedníčka ŽSK Erika Jurinová potvrdila, že jedným z opatrení, ktoré spôsobili hospodárenie so stratou, je platový automat. „Minimálna mzda sa viackrát navyšovala vo vyšších sumách. Som toho názoru, že zamestnanci si zaslúžia adekvátnu mzdu za svoju prácu. Ale vzhľadom na to, že neboli navýšené platby z poisťovní, nás toto naozaj ťahá do červených čísel,“ uviedla Jurinová.

Tri nemocnice – Liptov, Čadca aj Dolný Kubín sa zapoja do procesu oddlženia od ministerstva zdravotníctva. „Dvom nemocniciam to veľmi pomôže, verím, že to bude úspešný proces,“ prezradila Jurinová.

Podotkla, že Liptovská nemocnica má oveľa širšie problémy. „Sú tam daňové nedoplatky a tie nebudú môcť byť oddlžené. Takže to bude vec, ktorú budeme musieť nejako vyriešiť. Tá dlžoba na daňovom úrade je okolo 1,2 milióna eur,“ dodala predsedníčka ŽSK.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *