nedeľa - 19. mája, 2024
, Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne otvára svoje brány

Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne otvára svoje brány

Po ročnej odmlke otvára svoje brány Galéria Márie Medveckej v Tvrdošíne. Otvorenie 41. sezóny v Galérii Márie Medveckej v Tvrdošíne  sa uskutoční 1. mája 2021.  Výnimočnou udalosťou bude aj sprístupnenie výstavy diel Ctibora Belana, manžela Márie Medveckej, akademického  maliara, spoluzakladateľa a aj riaditeľa Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, vo výstavnej sieni ATELIÉR v podkroví galérie.

GALÉRIA MÁRIE MEDVECKEJ – stála expozícia Oravskej galérie v Dolnom Kubíne bola otvorená pri príležitosti významného životného jubilea umelkyne v októbri 1979 v budove klasicistickej kúrie v mestskej časti Tvrdošín – Medvedzie.

Galéria je stálou vysunutou expozíciou Oravskej galérie v Dolnom Kubíne, predstavuje výber z celoživotnej tvorby národnej umelkyne Márie Medveckej (11.10.1914 – 23.4.1987), počínajúc obrazmi z obdobia záveru štúdií v druhej polovici 40. rokov a tvorbou 80. rokov končiac. Vystavené diela sú zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne. Expozícia pozostávajúca zo 177 obrazov a 88 kresieb nie je usporiadaná chronologicky, pri zostavovaní expozície bolo uprednostnené hľadisko výtvarné a estetické, zdôrazňujúce pôsobenie obrazov v uzavretých celkoch jednotlivých miestností.

Mária Medvecká sa natrvalo zapísala do dejín slovenského výtvarného umenia 20. storočia nielen ako predstaviteľka realistickej maľby, ale predovšetkým ako vnímavá pozorovateľka oravských ľudí, odpradávna pripútaných k zemi, ktorá ich živila.

VÝSTAVNÁ SIEŇ  ATELIÉR

Od roku 2000 sú podkrovné priestory Galérie Márie Medveckej v Tvrdošíne – výstavná sieň „Ateliér“ využívané na krátkodobú prezentáciu výtvarného umenia. V sezóne 2021 sme pre návštevníkov pripravili výstavu diel akademického maliara Ctibora Belana, pri príležitosti 101. výročia narodenia a 30. výročia úmrtia autora zo súkromných zbierok a zo zbierok Oravskej galérie v Dolnom Kubíne

Zdroj: Galérie Márie Medveckej

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …