utorok - 16. apríla, 2024
, Gymnáziu v Turčianskych Tepliciach hrozí zánik. Mesto hľadá záchranu
Foto ilustračné

Gymnáziu v Turčianskych Tepliciach hrozí zánik. Mesto hľadá záchranu

Osemročnému gymnáziu v Turčianskych Tepliciach, ktoré je organizačnou zložkou Spojenej školy, hrozí zánik. Dôvodom je novela školského zákona, podľa ktorej sa pri rozhodovaní o otvorení nového ročníka musí zohľadniť päťpercentná kvóta populačného ročníka piatakov.

Mesto hľadá možnosti, ako školu zachrániť

Okresný úrad Žilina na základe klauzuly z novely školského zákona stanovil, že osemročné gymnázium nemôže prijať v budúcom školskom roku žiadneho žiaka. Mesto úrad žiadalo, aby prehodnotil územnú pôsobnosť, a to na celý Žilinský kraj (ŽSK). Ako totiž tvrdí, v iných krajoch sa totiž rátala päťpercentná populácia kraja, nie okresu. Po zamietnutí druhého odvolania sa opätovne obrátilo aj na Ministerstvo školstva (MŠVVŠ), ktoré rozhodnutie žilinského okresného úradu potvrdilo.

„Dôvodom bola skutočnosť, že ak by osemročné gymnázium chcelo prijať v tomto roku do prvého ročníka zákonom stanovený päťpercentný podiel z populačného ročníka žiakov piateho ročníka základnej školy v celom okrese, ktorých je v súčasnosti iba 137, otváralo by triedu s počtom šiestich žiakov,“ uviedol odbor komunikácie a protokolu MŠVVŠ.

Podľa slov ministerky školstva Martiny Lubyovej odvolanie zriaďovateľa nebolo možné akceptovať pre doložený demografický vývoj v regióne i skutočnosť, že škola má nízke počty žiakov aj vo vyšších ročníkoch. „O nízkom záujme žiakov o osemročné štúdium na škole svedčí aj to, že ani v predchádzajúcich rokoch, kedy päťpercentné obmedzenie neplatilo, sa jej nedarilo naplniť plány prijatých žiakov, ktoré sa pohybovali v rozmedzí 25 až 30 žiakov. Dôkazom je aj priemerný počet žiakov školy na jeden ročník, ktorý aktuálne nedosahuje ani 16 žiakov,“ ozrejmil ďalej komunikačný odbor rezortu školstva.

Voči rozhodnutiu rezortu plánujú protest

Z rozhodnutia Okresného úradu Žilina ani z odôvodnenia ministerky tiež nemožno podľa rezortu vyvodiť, že by okresný úrad nerešpektoval, že má pri určovaní počtu tried a žiakov prvých ročníkov vypočítať päť percent z daného populačného ročníka celého kraja, a že svoje rozhodnutie z decembra minulého roka odôvodnil len na základe päťpercentného podielu z populačného ročníka v okrese Turčianske Teplice. Zo štatistiky okresného úradu vyplýva, že päť percent zo stavu populácie žiakov piateho ročníka základných škôl v ŽSK tvorí 343 žiakov, z toho v okrese Turčianske Teplice ide o šesť detí.

„V okrese Turčianske Teplice nie je ďalšie gymnázium s osemročným štúdiom, avšak je v susednom okrese Martin a pre žiakov so záujmom o vzdelávanie v gymnáziu s osemročným štúdiom je jeho dostupnosť bezproblémová,“ dodal komunikačný odbor a tlmočil rozhodnutie úradu, podľa ktorého tento limit päť percent v kontexte kraja rešpektuje a napĺňa.

Mesto chce podľa primátora Igora Husa podať voči rozhodnutiu rezortu školstva protest v mimoodvolacom konaní. Hus v tejto súvislosti absolvoval rokovanie na ministerstve školstva. Tam odovzdal aj petíciu za zachovanie osemročného gymnázia s 1515 podpismi. Samospráva v súvislosti so záchranou školy rieši niekoľko alternatív. V prípade neúspešného postupu uvažuje nad pokračovaním triedy 5.Z v Základnej škole Školská. Tá je v súčasnosti nultým ročníkom gymnázia. Ďalšou, krajnou možnosťou je zriadenie druhej plno organizovanej školy na území mesta. „Zároveň preverujeme všetky možnosti, ktoré alternatíva druhej plno organizovanej školy prináša,“ podotkol primátor.

Gymnázium je pokračovateľom jednej z prvých škôl tohto typu na Slovensku, ktorá sídlila v Kláštore pod Znievom. V súčasnosti ho navštevuje 160 žiakov v štvorročnej a osemročnej forme štúdia. Podľa riaditeľa Igora Arvensisa záujem o štúdium na škole každoročne stúpa.

Zdroj: TASR

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Modré hory akustik, Barmuseum: Modré hory akustik

Barmuseum: Modré hory akustik

Projekt festHUDOBNE pokračuje a druhou skupinou, ktorú si pre vás pripravili v Barmuseu, sú nezameniteľný …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *