štvrtok - 23. mája, 2024
, Hendikepovaní občania mapovali bezbariérovosť dolnokubínskych škôl

Hendikepovaní občania mapovali bezbariérovosť dolnokubínskych škôl

Po piaty raz sa v Dolnom Kubíne začiatkom októbra uskutočnila akcia Turistika alebo adrenalín na kolieskach, ktorú každoročne organizuje Základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých v Dolnom Kubíne (ZO SZTP) v spolupráci s mestom.

Cieľom tejto akcie je zmapovanie odstrániteľných bariér v inštitúciách a vo verejne prístupných budovách na území mesta. Taktiež zvýšiť kvalitu života občanov so zdravotným postihnutím alebo odkázaným na pomoc inej osoby, či občanom v dôchodkovom veku. „Tento rok sme sa rozhodli navštíviť základné školy pôsobiace na území mesta. S bezbariérovosťou a prístupom zamestnancov škôl sídliacich v meste sme boli spokojní,“ vysvetlila predsedníčka ZO SZTP Dolný Kubín, Ružena Sekerková.

Podľa jej slov si na vlastnej koži niektorí účastníci akcie otestovali, či sú dolnokubínské základné školy pripravené na hendikepovaného žiaka a aj to, či vedia školy vytvoriť podmienky k tomu, aby sa mohli v ich škole vzdelávať. „Preto sme sa rozhodli, že v spolupráci s mestom udelíme všetkým šiestim základným školám certifikát bezbariérovosti,“ doplnila Sekerková.

Okrem certifikátu získavajú inštitúcie aj nálepku s logom organizácie, ktoré spĺňali kritériá vyhovujúce občanom so zdravotným znevýhodnením. Následne bolo so školami podpísané memorandum, ktoré je založené na inovatívnom neziskovom partnerstve verejného a neverejného sektora, na princípoch vzájomnej výhodnosti v záujme vytvorenia optimálnych podmienok pre znevýhodnených spoluobčanov a návštevníkov mesta. „Napríklad, že budú zamestnanci školy pomáhať a asistovať sociálne znevýhodneným a zdravotne postihnutým spoluobčanom pri vstupe do školy alebo jej opustení. Tiež, že im vytvoria potrebné podmienky na vzdelávanie,“ povedala vedúca odboru sociálnych vecí a rodiny na Mestskom úrade, Eva Palugová.

Počas predchádzajúcich ročníkov navštívili pracovníci mesta a členovia SZTP štátne i súkromné inštitúcie, reštaurácie, lekárne či predajne.

Zdroj a foto: mesto Dolný Kubín

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …