nedeľa - 14. júla, 2024
, Historické príbehy, šerm, dobová hudba, prehliadka, jazda na koni… Pozývame vás na Sklabinské hradné slávnosti

Historické príbehy, šerm, dobová hudba, prehliadka, jazda na koni… Pozývame vás na Sklabinské hradné slávnosti

Občianske združenie Donjon Vás pozýva na Sklabinské hradné slávnosti, ktoré sa uskutočnia v sobotu 17. augusta 2019 v predhradí hradu Sklabiňa.

Temná história rodu

Spoločnosť Fringia zaoberajúca sa obnovou a rekonštrukciou historických bojových umení a tancov si pre vás naštudovala tri výpravné scény z dejín hradu a jeho majiteľov Révayovcov zo 17. storočia, ktoré na seba historicky nadväzujú.
Začína sa o 13. hodine úvodnou salvou, streleckou prezentáciou, po ktorej nasleduje predstavenie „Daniel Révay—temná história rodu“, ktoré vám vypovie príbeh turčianskeho župana a jeho cestu na popravisko.

O 14. hodine príhovor k 20. výročiu vzniku Občianskeho združenia Donjon a predstavenie foto výstavy k jubileu, 14.30 škola dobového tanca. Blok o 15. hodine „Imrich Révay—kuruci prichádzajú“ predstaví ďalšieho majiteľa hradu, keď naň zaútočili Thökölyho povstalci v roku 1679.

Príbeh o zmarených snoch grófa

O 16. hodine nasleduje komentovaná prehliadka hradu, a škola dobového tanca. Posledný blok o 17. hodine „Imrich Thököly—sen o korune“ vypovie príbeh o nenaplnenej túžbe po moci a zmarených snoch kežmarského grófa stať sa kráľom.  Večer od 18. hodiny sa ponesie na folklórnu nôtu, hrať bude Gajdošská ľudová hudba Dulickí pastieri.

Návštevníci už počas minuloročných slávností mali možnosť vzhliadnuť výstavu o stavebných dejinách hradu v  suteréne, ktorá bude v tomto roku vynovená a organizátori pripravili  jej 4 komentované prehliadky o 14.30, 16.00, 16.30 a 18.30. Počas slávností bude  sídelná budova z pohľadu od doliny ozdobená desiatimi zástavami s erbami niekdajších hradných pánov.
Nebude chýbať ani remeselný trh, či vodenie detí na koni.

Vstupné: 4,- € Príďte k nám zažiť nezabudnuteľnú atmosféru dávno stratených čias.

Zdroj: OZ Donjon

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

MS v hokejbale juniorov, Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Žilinu čaká hokejbalový sviatok. Stane sa dejiskom MS v hokejbale juniorov

Mesto Žilina pozýva na Majstrovstvá sveta v hokejbale 2024, ktoré sa uskutočnia už od 4. …