štvrtok - 20. júna, 2024
, Od získania grantu na výstavbu prezenčnej steny delilo Kláštorčanov pár hlasov

Od získania grantu na výstavbu prezenčnej steny delilo Kláštorčanov pár hlasov

Obec Kláštor pod Znievom sa pod iniciatívou jej starostky, Eriky Cintulovej, zapojila do projektu spoločnosti SPP – Zlepšime SPPoločne Slovensko. Cieľom bolo získať grant vo výške takmer 6000 eur na vybudovanie Steny chránených živočíchov a rastlín z Kláštorských lúk. Hlasovanie bolo ukončené 3. októbra o polnoci a obec sa umiestnila na 6. mieste z 240 projektov.

Spoločnosť SPP a Nadácia SPP vyhlásili 5. ročník verejnoprospešného programu SPPoločne, ktorého základnou myšlienkou je pomôcť viacerým komunitám vo všetkých slovenských regiónoch. Požiadať o finančnú podporu mohli mimovládne organizácie, školské zariadenia, kultúrne inštitúcie, športové zariadenia, samosprávy, mestá a obce. Počas uplynulých ročníkov bolo podporených už 167 projektov v celkovej hodnote 1 040 000 eur. Tento rok predstavovali vyčlenené finančné prostriedky sumu 200 000 eur, ktorú organizátor súťaže rozdelí medzi víťazné projekty v kategóriách SPPoločne pre ľudí a SPPoločne pre domovinu. V grantovej výzve bude podporených prvých 5 projektov v oboch kategóriách. O víťazovi rozhodoval počet hlasov, ktoré sa dali od 12. septembra do 3. októbra získať bezplatným verejným hlasovaním prostredníctvom kódov z SMS správ. Týmto spôsobom udelil každý hlasujúci vybranému projektu 1 hlas a ďalšie 2 bonusové hlasy v prípade, ak zadal aj svoju emailovú adresu, na ktorú prišiel vygenerovaný odkaz a po jeho rozkliknutí boli tieto hlasy automaticky pripočítané. Projekt, za ktorý sa človek rozhodol hlasovať, tak mohol podporiť až 3 hlasmi.

Projekt Kláštora pod Znievom mal byť prvým krokom k rekonštrukcii školského dvora

Obec Kláštor pod Znievom sa do projektu spoločnosti SPP – Zlepšime SPPoločne Slovensko zapojila s myšlienkou vybudovania prezentačnej steny, ktorá upozorní a zároveň poskytne informácie o prírodnom bohatstve a jedinečnosti rastlín a živočíchov v Národnej prírodnej rezervácii Kláštorské lúky. Práve táto stena by bola prvým krokom k rekonštrukcii školského dvora, pretože by sa zrenovoval plot deliaci športovisko a súkromné pozemky. Športový areál by tak bol atraktívnejší nielen pre fyzické aktivity detí, ale aj kvôli vzdelávaniu. Žiaci ZŠ, ZUŠ, materskej školy a lokálni umelci by na stene dlhej 50 m a vysokej 2 m vytvorili kresby, ktoré by reprezentovali chránené rastliny a živočíchy. Tie by slúžili ako pomôcka pri vzdelávaní žiakov a zároveň by sa deti mohli pýšiť vlastným dielom a skrášlením si prostredia. Ďalším krokom k rekonštrukcii školského dvora je vybudovanie multifunkčného ihriska s betónovou plochou na hokejbal, hádzanú, basketbal, volejbal a tenis, a práve získaním grantu na stenu by bola cesta za ihriskom výrazne kratšia.

Hlasy sa zbierali vo veľkom

Odborné hodnotiace komisie vybrali spomedzi všetkých prihlásených projektov 40 v kategórii SPPoločne pre domovinu za každý z 3 regiónov (Západ, Stred a Východ). Rovnaký počet projektov sa uchádzal o hlasy aj v kategórii SPPoločne pre ľudí. Dokopy sa tak o podporu vo verejnom hlasovaní zapojilo 240 projektov. Kláštor pod Znievom súťažil v kategórii SPPoločne pre domovinu v oblasti Stred. Bojoval o hlasy s viacerými väčšími mestami, preto bola snaha starostky získať čo najviac hlasov aj mimo obce. Za celé tri týždne sa aktívnym oslovovaním hlasy zbierali aj po okolitých jarmokoch v Mošovciach, Novej Bani a Stupave. Starostka obce Kláštor pod Znievom ich spolu so svojím tímom získavala aj na námestí v Martine počas zrazu veteránov, pred školami a dokonca aj v nákupnom centre v Žiline.

Po náročnom zbere hlasov sa projekt Steny chránených rastlín a živočíchov z Kláštorských lúk umiestnil na peknom šiestom mieste zo 40 projektov v regióne Stred a zo 120 projektov v kategórii SPPoločne pre domovinu. Grant sa získať nepodarilo, no projekt bol podporený až 8630 hlasmi, čo je až päťkrát viac ako má Kláštor pod Znievom obyvateľov. „Mali sme smolu, že sme súťažili v ťažkej skupine. V inej by sme s našim počtom hlasov boli na 1. mieste. Porazili sme niekoľko projektov z oveľa väčších miest, no chýbalo nám asi 40 ľudí (120 hlasov). Mrzí ma, že nás spontánne nepodporilo veľa Kláštorčanov, no chcela by som poďakovať všetkým tým, čo pomohli a zapojili sa,“ hovorí Erika Cintulová, starostka obce Kláštor pod Znievom. Hoci teda projekt podporený Nadáciou SPP nebude, starostka obce sa nevzdáva a naďalej sa bude snažiť robiť všetko pre to, aby sa jej podarilo zrekonštruovať školský dvor a vybudovať multifunkčné ihrisko.

Autor: Lucia Ertľová/Obecný úrad Kláštor pod Znievom
Foto: sppolocne.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *