piatok - 1. marca, 2024
, Hlavná turistická sezóna začala

Hlavná turistická sezóna začala

Nová turistická sezóna odštartovala na hradoch Žilinskej župy. Počas prvého májového víkendu otvorili svoje brány pre stovky návštevníkov jedinečné dominanty na Orave i Hornom Považí. Oravský hrad, hrad Strečno i hrad Budatín tento rok pozývajú turistov na leto plné zážitkov.

„Historické pamiatky lákajú v  našom kraji každoročne čoraz viac obdivovateľov, čo nám potvrdzujú aj čísla návštevnosti. Spolu naše hradné dominanty navštívilo za minulý rok viac ako 220-tisíc turistov. Veľmi ma teší, že si ľudia zvykli takto vyhľadávať kultúru a navštevujú naše unikátne expozície. Už tradične je najobľúbenejší a najnavštevovanejší náš Oravský hrad, ktorý len počas letných mesiacov pritiahol takmer 120-tisíc turistov. Verím, že tento rok vďaka novým expozíciám môžeme očakávať rekordnú účasť,“ priblížil žilinský župan Juraj Blanár.

Pri príležitosti 400. výročia úmrtia najznámejšieho uhorského palatína Juraja Turza sprístupnilo od minulého víkendu Oravské múzeum v Dolnom Kubíne unikátne zrekonštruované priestory prízemia a podkrovia hradného paláca, ktorý hrdo nesie meno jeho niekdajšieho majiteľa. Ako informovala riaditeľka Oravského múzea Mária Jagnešáková, v tomto roku prináša najnavštevovanejší hrad na Slovensku novinky vďaka ojedinelej výstave klenotov a renesančných pohrebných textílii, ktoré sa našli na hrade počas vykopávok. „Medzi najzaujímavejšie exponáty patrí určite zásnubný prsteň s diamantom, ktorý bol objavený priamo na hrade a samozrejme, pohrebné textílie, ktoré mohli patriť aj samotnému Jurajovi Turzovi,“ zdôraznila M. Jagnešáková. Okrem nových expozícií však môžu návštevníci stále navštíviť napríklad aj expozíciu „Mediatéka“, ktorá je venovaná špeciálne filmom a rozprávkam natáčaným na Oravskom hrade. Tá sa v minulej sezóne stretla s veľkým ohlasom a záujmom.

Po zimnej prestávke sa otvorili brány i ďalšieho obľúbeného hradu týčiaceho sa nad Váhom, hradu Strečno. Nastavajúci rok počas uplynulého víkendu symbolicky odštartovali salvy z dela, pre viac ako tisícku návštevníkov boli pripravené dobové hry, stredoveká kuchyňa, ochutnávka bylinkových čajov a predaj domáceho chleba. „Priestormi hradu sprevádzala turistov po celý deň samotná Žofia Bosniaková. Prítomní sa vďaka jej rozprávaniam dozvedeli, či boli pravdivé klebety o jej manželovi Františkovi Vešelénim a jeho nevere a prehliadka hradu tak dostala trochu iný rozmer,“ uviedla riaditeľka Považského múzea v Žiline Zuzana Kmeťová. Tým, ktorí otvorenie hradu nestihli, sa hradná pani opäť prihovorí už v nedeľu 15. mája počas podujatia „So Žofiou a jej životným príbehom na hrade“. Zároveň bude už tretiu sezónu neodmysliteľnou súčasťou hradu i stredoveká dedina Paseka, ktorej tradičné domy sa otvoria pre verejnosť počas hlavnej turistickej sezóny v mesiacoch júl a august.

Horné Považie sa môže popýšiť aj ďalšou historickou pamiatkou – hradom Budatín. Hoci samotný hrad je otvorený celoročne, už toto leto sa chystá i slávnostné otvorenie jeho novozrekonštruovaného tretieho podlažia a rovnako nádhernej hradnej kaplnky. Po rozsiahlej rekonštrukcii, prostredníctvom ktorej vracia zašlú slávu hradu aktuálny majiteľ – Žilinská župa, bude sprístupnený svet rodiny Čákiovcov, ktorá v hrade kedysi žila. „Návštevníci sa majú skutočne na čo tešiť. Okrem miestností s nábytkom, ktorý navodí atmosféru života na hrade Budatín v 18., 19. a 20. storočí, spoznajú prostredníctvom vystavených exponátov aj históriu Žiliny. Nevšedný zážitok prinesie tiež kabinet kuriozít či expozícia drotárstva,“ informovala Z. Kmeťová. Považské múzeum nezabúda ani na komfort návštevníkov v areáli hradu či v obľúbenom Budatínskom parku. „Rozširujeme počet lavičiek a od apríla sa súčasťou terasy stal malý bufet. Okrem klasického občerstvenia a suvenírov ponúka na prenájom i deky a piknikové koše, preto všetkých pozývame na piknik práve k nám do Budatínskeho parku, kde si túto atmosféru vychutnávali pred desiatkami rokov aj samotní grófi,“ podotkla riaditeľka múzea.

Unikátnu atmosféru čias minulých si možno vychutnať aj v Liptove. „Hrad Likava, ktorý rovnako ako predchádzajúce hrady patrí do pôsobnosti našej Žilinskej župy, síce neponúka prehliadky po výstavných miestnostiach, to však nebráni tomu, aby sem nemohli zavítať turisti. A hoci ide o zrúcaninu hradu, všetkých určite očarí krásnymi výhľadmi na okolitú liptovskú prírodu,“ uzavrel J. Blanár.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *