streda - 28. februára, 2024
, Hypotermia: Keď má telo nedostatok tepla

Hypotermia: Keď má telo nedostatok tepla

V tomto ročnom období je téma  zimných dovoleniek asi najčastejšia. Či už sa vyberiete na túru do hôr alebo niekoľkodňovú lyžovačku, všetko bude ovplyvňovať  zima a chlad. Ešte horšie to bude, ak sa takáto zábava pretiahne na niekoľko hodín. Adrenalín sa môže zmeniť na nepríjemnú udalosť a celkový organizmus sa podchladí. So zdanlivo jednoduchých a banálnych príčin sa nakoniec zrodí boj o život a my hľadáme najúčinnejšie krbové kachle alebo iný zdroj tepla.

Priemerná teplota ľudského tela sa pohybuje od 35,8 až do 37,4 °C. Často krát si takúto vnútornú teplotu uvedomujeme vtedy, ak sa náhle zmení a najčastejšie do plusových hodnôt, čo znamená predzvesť choroby a následné liečenie pridružených bolestí. Opačný prípad je už menej známy a takpovediac ho nikto nerieši. Pri spomínaných, optimálnych teplotách vie organizmus fungovať na plné obrátky. Naše telo má v sebe zabudovaný systém, ktorý stav tejto teploty reguluje. Je to akýsi termostat, ktorý majú v podstate všetky teplokrvné živočíchy.

Zimný pancier alebo dokonalý systém

Reakcie tela sú veľmi dobré a za konkrétnych podmienok si vie samo najlepšie poradiť. V prípade, že vonku prevládajú vysoké mrazy, ako v posledných dňoch aj u nás, jednoducho si  obmedzí prietok krvi v svojich okrajových častiach, najmä koži, prstoch ušiach a inde. Snaží sa uchovať stredovú teplotu v čo najdlhšom čase, v tej najvyššej možnej hladine. Vytvorí si tak pomyselnú ochrannú vrstvu, ktorá nás ubráni pred nebezpečenstvom. Vnútorné orgány majú dostatok tepla. Takýto systém funguje na princípe zachovania najdôležitejších životných funkcií a v krajnej situácii sa radšej zbaví prstov s tým, že vnútro bude uchránené.

Podobne je to aj so svalmi. V extrémnej zime a pri pocite chladu si vedia pomôcť vyvolaním miernej triašky. Tento pohyb sa snaží v tele rozprúdiť krv, aby sa krátkodobo zvýšila produkcia tepla. Môže sa vám to zdať neuveriteľné, ale takto vie teplota v tele vzrásť o 20 až 30 % a na krátku chvíľu máte pocit, ako by ste bosou nohou prešli z chladnej podlahy na hrejivý koberec. Už aspoň poznáte dôvod, prečo máte triašku, keď ste napríklad chorý a telo nemá dostatok tepla.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *