piatok - 21. júna, 2024
, Hypotermia: Keď má telo nedostatok tepla

Hypotermia: Keď má telo nedostatok tepla

V tomto ročnom období je téma  zimných dovoleniek asi najčastejšia. Či už sa vyberiete na túru do hôr alebo niekoľkodňovú lyžovačku, všetko bude ovplyvňovať  zima a chlad. Ešte horšie to bude, ak sa takáto zábava pretiahne na niekoľko hodín. Adrenalín sa môže zmeniť na nepríjemnú udalosť a celkový organizmus sa podchladí. So zdanlivo jednoduchých a banálnych príčin sa nakoniec zrodí boj o život a my hľadáme najúčinnejšie krbové kachle alebo iný zdroj tepla.

Priemerná teplota ľudského tela sa pohybuje od 35,8 až do 37,4 °C. Často krát si takúto vnútornú teplotu uvedomujeme vtedy, ak sa náhle zmení a najčastejšie do plusových hodnôt, čo znamená predzvesť choroby a následné liečenie pridružených bolestí. Opačný prípad je už menej známy a takpovediac ho nikto nerieši. Pri spomínaných, optimálnych teplotách vie organizmus fungovať na plné obrátky. Naše telo má v sebe zabudovaný systém, ktorý stav tejto teploty reguluje. Je to akýsi termostat, ktorý majú v podstate všetky teplokrvné živočíchy.

Zimný pancier alebo dokonalý systém

Reakcie tela sú veľmi dobré a za konkrétnych podmienok si vie samo najlepšie poradiť. V prípade, že vonku prevládajú vysoké mrazy, ako v posledných dňoch aj u nás, jednoducho si  obmedzí prietok krvi v svojich okrajových častiach, najmä koži, prstoch ušiach a inde. Snaží sa uchovať stredovú teplotu v čo najdlhšom čase, v tej najvyššej možnej hladine. Vytvorí si tak pomyselnú ochrannú vrstvu, ktorá nás ubráni pred nebezpečenstvom. Vnútorné orgány majú dostatok tepla. Takýto systém funguje na princípe zachovania najdôležitejších životných funkcií a v krajnej situácii sa radšej zbaví prstov s tým, že vnútro bude uchránené.

Podobne je to aj so svalmi. V extrémnej zime a pri pocite chladu si vedia pomôcť vyvolaním miernej triašky. Tento pohyb sa snaží v tele rozprúdiť krv, aby sa krátkodobo zvýšila produkcia tepla. Môže sa vám to zdať neuveriteľné, ale takto vie teplota v tele vzrásť o 20 až 30 % a na krátku chvíľu máte pocit, ako by ste bosou nohou prešli z chladnej podlahy na hrejivý koberec. Už aspoň poznáte dôvod, prečo máte triašku, keď ste napríklad chorý a telo nemá dostatok tepla.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *