štvrtok - 13. júna, 2024
, IMT Smile sa spojili s Ondrejom Kandráčom. Nahrali filmovú pieseň

IMT Smile sa spojili s Ondrejom Kandráčom. Nahrali filmovú pieseň

IMT Smile sú na hudobnej scéne už viac ako 20 rokov. Za toto obdobie vydali 10 radových albumov obsahujúce kvantum hitov. Spolupracovali na muzikáli Jesus Christ Superstar, Ivan Tásler zložil piesne pre mnohých svojich kolegov, do seriálu i cestopisu, ale filmová pieseň sa v ich repertoári nenachádzala. Až jedného dňa oslovila Wanda Hrycová, producentka filmu Čiara, Ivana Táslera a vznikla skladba Hej, sokoly! Skladbu môžete počuť už aj z éteru Rádia Rebeca.

Nevedia sa dohodnúť na pôvode

„Hej, hej, hej sokoly, z výšky hľadia na to všetko, čo nás bolí,“ je časť refrénu piesne Sokoly, ktorú pred rokom vydali na rovnomennom albume Kandráčovci. Ide o ľudovú skladbu, o ktorej pôvod sa dodnes nevedia dohodnúť obyvatelia Ukrajiny a Poľska. Ivan Tásler pieseň poznal, páčila sa mu. Celú ju však prearanžoval, doslova ju odel do nového kabáta, vložil do nej srdce IMT Smile a nazval ju Hej, sokoly! Spevom a hrou na husliach pieseň obohatil Ondrej Kandráč zo spomínaných Kandráčovcov.

 „Keď som Ivanovu verziu piesne počul prvýkrát, povedal som nahlas vetu: „Prečo  to nenapadlo mňa?!“ Spravil to geniálne,“ teší sa zo skladby Ondrej Kandráč. Veľmi ma teší táto spolupráca. Medzi IMT Smile a Ondrejom to fungovalo úplne prirodzene,prezradil Ivan Tásler.

Spievajú v ukrajinčine

Skladba sa nahrávala v štúdiu Art Village na bratislavskej Kolibe. Jej text napísal Vlado Puchala. Počas celého nahrávania bolo v štúdiu cítiť uvoľnenú atmosféru, vzájomný rešpekt a úctu oboch interpretov. Pracovať na piesni do skvelého filmu je radosťou a film Čiara ním určite je. Som rád, že už tento piatok (16.6.) pieseň odpremiérujeme aj koncertne spolu s Kandráčovcami, teší sa Ivan Tásler.

„Vždy som na Ivanovi obdivoval jeho slobodu. Keď sa mu niečo páči a stotožní sa s tým, je mu jedno, koho si prizve k spolupráci. Má obrovský dar intuitívne vycítiť silu a emóciu piesne. Aj to je dôvod úspechu jeho, ale i IMT Smile. Veľmi im fandím a mnohé ich piesne si pospevujem nielen ja, ale aj moje deti,“ neskrýva nadšenie zo spolupráce Ondrej Kandráč.

Zaujímavosťou piesne Hej, sokoly! je, že Ivan s Ondrejom v nej jednu slohu spievajú v ukrajinčine. Film Čiara, ku ktorému bola pieseň nahratá, bude mať celosvetovú premiéru 3.7. na Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch. Režisérom filmu je Peter Bebjak (Čistič, Zlo) a v hlavných úlohách sa v ňom predstaví slovenská herecká špička Emília Vašáryová, Tomáš Maštalír, Zuzana Fialová, Andy Hryc a ukrajinskí herci Eugen Libezňuk (Pokoj v duši, Želary) a Stanislav Boklan (Sprievodca).

 

Marek Kučera

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Tomy Kotty je späť. Novinka Spálňa sôch je však viac, než len predzvesť nového albumu

Priznáva, že dostať sa z bludného kruhu závislosti mu pomohla aj láska k hudbe. Boli …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *