štvrtok - 13. júna, 2024
, Inovácie Žilinského kraja ocenili už po deviatykrát

Inovácie Žilinského kraja ocenili už po deviatykrát

Od roku 2008 udeľuje Žilinský samosprávny kraj a Rozvojová agentúra ŽSK v rámci tradičnej konferencie Inovačný rozvoj regiónov prestížne ocenenie Inovácia Žilinského kraja. Ceny za rok 2015 pre inovátorov v kategóriách Malé a stredné podniky a Regionálny rozvoj odovzdal vo štvrtok 21. apríla podpredseda ŽSK Jozef Štrba.

Podľa jeho slov sa do súťaže zapojilo 18 účastníkov s 19 projektmi. „Tradícia tohto ocenenia už sama o sebe hovorí, že ide o významnú aktivitu, ktorá prináša rozvoj ako nášmu kraju, tak samotným firmám a organizáciám. Spoločne sa za deväť rokov zapojilo do súťaže približne 140 záujemcov, čo znamená, že v Žilinskom kraji sa za to obdobie zrealizovala minimálne viac ako stovka unikátnych inovatívnych projektov,“ zdôraznil J. Štrba. Uviedol tiež, že cieľom župy je aj naďalej podporovať rozvoj inovácií a jeho prepojenie s podnikateľským prostredím i prostredníctvom spolupráce s domácimi a zahraničnými partnermi. „Spolupracujeme napríklad so Žilinskou univerzitou, Martinským centrom pre biomedicínu – BIOMED, nadväzujeme kontakty so zahraničnými firmami a snažíme sa o neustály rozvoj výskumnej a inovačnej základne v Žilinskom kraji,“ dodal žilinský vicežupan.

Víťazom slávnostného vyhodnotenia Inovácie Žilinského kraja 2015 sa v kategórii Malé a stredné podniky stala najznámejšia žilinská softvérová spoločnosť s jej projektom NEO Business Intelligence pre spracovanie a vizualizáciu firemných štatistík. V kategórii Regionálny rozvoj si plaketu z číreho kryštálu odniesla obec Liptovská Kokava a jej projekt Monitoring lesov ako nástroj prevencie lesných požiarov a prezentácie lokality. Obaja výhercovia zároveň získali i šek na 1 600 eur.

Súčasťou konferencie bolo tiež vyhlásenie výsledkov súťaže Stredoškolský podnikateľský zámer 2016. Zo 43 prihlásených podnikateľských zámerov vybrala odborná porota tri ocenené práce, ktorých autori si okrem finančnej odmeny prevzali od podpredsedu ŽSK aj víťaznú plaketu. Tretie miesto pridelila porota Kristíne Prajovej a Laure Srogončíkovej zo Spojenej školy, Slanická osada v Námestove a ich zámeru „Vertikálna záhrada“ s cieľom pestovania čerstvých byliniek na malom priestore. Pomyselné striebro si odniesli Jozef Piatka a Jakub Mikoláš z Dopravnej akadémie v Žiline s projektom sledovania a kontroly stavu vozidla na diaľku „Control it“. Najinovatívnejším a najlepšie spracovaným sa stal zámer Euniky Kumorovej z Obchodnej akadémie v Dolnom Kubíne, ktorá vypracovala projekt „Raw kaviareň a cukráreň“.

Ako pri oceňovaní spomenul vicežupan, je dôležité, aby sa v podobných súťažiach pokračovalo aj naďalej a inovatívny duch sa podporoval i v nastupujúcej generácii. „Práve stredoškoláci sú našimi budúcimi podnikateľmi, ktorí budú postupne prinášať do našich životov nové nápady a zlepšenia. Je potrebné im vytvoriť priestor pre rozvoj ich myšlienok. Ďakujem preto všetkým organizátorom, ktorí sa podieľali na dnešnej konferencii a rovnako na oceňovaní. Verím, že budúci ročník prinesie opäť mnoho nových a podnetných nápadov,“ uzavrel J. Štrba.

Autor: Lenka Záteková/hovorkyňa ŽSK
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *