streda - 8. mája, 2024
, Ukrajina bude súťažiť s piesňou „1944“ od krymskotatárskej speváčky Jamaly

Ukrajina bude súťažiť s piesňou „1944“ od krymskotatárskej speváčky Jamaly

Jamala, vlastným menom Susana Džamaladinova, je ukrajinská speváčka, skladateľka a herečka. V jej repertoári môžete nájsť soul, jazz, folk ale aj elektronickú hudbu. Tento rok bude v Štokholme reprezentovať Ukrajinu s jej vlastnou piesňou „1944“.

Pieseň „1944“ rozpráva o masových deportáciách krymských Tatárov počas druhej svetovej vojny v Sovietskom zväze na príkaz Josifa Stalina. Bol to jeho kolektívny trest za údajnú kolaboráciu s nacistickým režimom. Viac ako 200 tisíc krymských Tatárov bolo presídlených v preplnených vlakoch do Strednej Ázie (zväčša do Uzbekistanu, na Sibír alebo za Ural), pričom vyše 40 % z nich cestu neprežilo alebo po príchode zomreli od hladu. V 60-tych rokoch boli krymskí Tatári rehabilitovaní, no mnoho z nich sa mohlo vrátiť domov až v 80-tych rokoch 20. storočia počas vlády Michaila Gorbačova, kedy sovietsky parlament označil deportácie za nezákonné a zločinecké. Dnes podľa odhadov tvoria Krymskí Tatári 12 až 15 % populácie na Kryme.

Speváčka venovala túto pieseň svojej prastarej mame, ktorá bola spoločne s jej štyrmi synmi a dcérami tiež presídlená. Jedna jej dcéra presídlenie neprežila.

Ten strašný rok navždy zmenil život jednej krehkej ženy, mojej prastarej matky Nazylchan. Jej život už nikdy nebol ako predtým,“ uviedla Jamala. Pieseň je spievaná v dvoch jazykoch – v angličtine a refrén v krymskotatárčine: „Yaşlığıma toyalmadım. Men bu yerde yaşalmadım“. V preklade to znamená „Nemohla som tam stráviť svoju mladosť, pretože mi vzali môj pokoj“. Tieto slová spomínala Jamalinina prastará mama pri rozprávaní o časoch počas deportácie krymských Tatárov.

Pieseň nie je o ruskej anexii Krymu, ktorá sa udiala pred dvoma rokmi. Európska vysielacia rada na Twitteri 9. marca uviedla, že ani názov či text piesne nemajú politický tón a tak neboli porušené eurovízne pravidlá. Eurovízia totiž zakazuje piesne, ktoré by mohli byť interpretované ako tie s „politickým obsahom.“

Video: Jamala – 1944 (reprezentácia z Ukrajiny)

Zdroj: teraz.sk, eurovision.tv, internet
Foto: eurovision.tv
Video: youtube.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *