štvrtok - 20. júna, 2024
, Jana Kirschner predstavuje emotívnu novinku Dunaj. Z niektorých scén vo videoklipe až mrazí

Jana Kirschner predstavuje emotívnu novinku Dunaj. Z niektorých scén vo videoklipe až mrazí

Jana Kirschner iba tri týždne pred premiérou filmu Ostrým nožom predstavuje emotívnu skladbu Dunaj, ktorá sa stala titulnou piesňou príbehu inšpirovaného nevyriešenou vraždou Daniela Tupého. Silný text, chladná nočná Bratislava, či dramatické filmové scény, klipu dodali dychberúcu atmosféru, z ktorej miestami mrazí.

Všetko do seba zapadlo

Dunaj je Janinou intímnou reakciou na vážne témy, ktoré zarezonovali Slovenskom. Ľudia potrebovali vyjadriť svoju nespokojnosť a pohoršenie nad tým, ako u nás niektoré veci fungujú, resp. nefungujú. Taký bol aj príbeh zrodu tejto piesne. Speváčka pocítila silnú potrebu vyjadriť sa, ktorú jednoducho musela dať na papier.

„Pesničku Dunaj som nosila v hlave už veľmi dlho, no nemala som ju čas nahrať. Podarilo sa to uprostred jednej „session“, kedy nám v štúdiu zvýšil čas. Nahodili sme demo a za pár minút som napísala text. Okamžite nás prekvapilo, aká silná emócia z piesne išla. Zatiaľ som však nevedela, čo bude so skladbou ďalej,“ porozprávala o vzniku piesne Jana Kirschner, ktorá je nie len autorkou textu. Hudbu skomponovala v spolupráci s Tomášom Fuchsom.

„Asi týždeň na to, som si v novinách prečítala, že Teodor Kuhn, ktorého poznám, dá sa povedať od jeho detstva, točí film Ostrým nožom. Keď som čítala o čom bude, okamžite som napísala Teovmu otcovi, môjmu dobrému priateľovi, nech mi pošle Teov e-mail. A tak som mu poslala Dunaj. Odrazu všetko do seba zapadlo a pesnička, ktorá plávala len tak, niesla v sebe reálny odkaz,“  dokončila o putovaní skladby Jana Kirschner.

Vo videu sú aj filmové scény

Režisér filmu bol nadšený hneď po prvom vypočutí skladby, pretože cítil, že dokonalo vystihuje samotný odkaz filmu, ktorý sa snaží poukázať na nefunkčný právny systém a vyvolať verejnú diskusiu. „Pieseň Dunaj má vo filme dôležité miesto a stáva sa súčasťou príbehu. Je umiestnená v scéne, z ktorej ma dodnes mrazí,“ vyjadril sa k piesni Teodor Kuhn a pokračoval: „pesnička má v sebe zvláštnu nostalgiu. Akoby sa stalo niečo veľmi smutné, ale už dávno a ostala len matná spomienka a prázdno, ktoré sa už nikdy nezaplní. Zhrubnutá jazva. Myslím, že presne o tom je aj náš film.“

Videoklip sa nakrúcal počas studeného zimného večera na brehoch Dunaja pod bratislavskými mostami. Réžie sa ujal samotný režisér filmu Teodor Kuhn a jeho filmový štáb.  Okrem Jany Kirschner sa v klipe objaví aj David Hartl, filmová postava tragicky zosnulého Davida. Klip je popretkávaný útržkami filmových scén, ktoré naznačujú, že ide o pálčivý príbeh otca (Roman Luknár), ktorému zavraždili syna a on bojuje za spravodlivosť. Film Ostrým nožom prichádza do kín už 21. februára a pieseň Dunaj možno vnímať ako malú ochutnávku, ba dokonca pozvánku na sledovanie nedokončeného tragického príbehu, ktorý sa začal písať pred trinástimi rokmi, no stále ostal nedopísaný, lebo páchatelia neboli potrestaní.

Zdroj: Ľuba Svatá, Universal Music

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

BuranoWski, BuranoWski prichádza s jednoduchým posolstvom – Ži

BuranoWski prichádza s jednoduchým posolstvom – Ži

Tomáš Buranovský a.k.a BuranoWski sa hlási s novou skladbou Ži. „ Často krát sa v …