štvrtok - 22. februára, 2024
Hnilica, Juraj Hnilica a jeho netypická vianočná pieseň, ktorá v sebe nesie  úprimné posolstvo zmierenia

Juraj Hnilica a jeho netypická vianočná pieseň, ktorá v sebe nesie úprimné posolstvo zmierenia

10.12.1901 boli udeľované prvé Nobelove ceny a jednu z nich si vyslúžil aj Jean Henri Dunant, ktorý bol ocenený za mier. Bol spoluzakladateľom Červeného kríža a práve na jeho posolstvo nadviazal spevák a skladateľ Juraj Hnilica, ktorý v tento symbolický dátum vydal svoju netypickú, vianočnú pieseň s názvom “Zmier”.

Pieseň bola nahratá počas letného koncertu, ktorý sa odohral v záhrade Slovenského národného múzea v Martine a samotná nahrávka piesne nemala ani vzniknúť, ako poznamenal tvorca videa Tomáš Bartalos. “Išlo o prídavok piesne, ktorý som nečakal. Mal som natáčať iné piesne a všetky veci som mal už zbalené. V okamihu, keď som zistil, že ide byť ešte jeden prídavok, rýchlo som vybral kameru a niečo natočil. Netušil som, že z toho vyjde taký krásny počin.”

“Hovorí sa, že spontánne veci a okamihy sú tie najkrajšie. Táto pieseň je akousi mojou mantrou na tento rok. Celé dianie okolo nás sa mení z momentu na moment a tak aj vznikla táto skladba. Úplne nečakane a preto si ju vážim oveľa viac. Nesie v sebe moju úprimnú túžbu po lepšom svete. Svete, kde bude rozkvitať láska, porozumenie a mier. Skrz jej posolstvo by som veľmi rád aspoň malou troškou prispel k lepšiemu zajtrajšku a poprial všetkým bytostiam našej milovanej Zeme krásne sviatky.” dodal Juraj Hnilica.

Zdroj: Juraj Hnilica

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Jana Kirschner, Jana Kirschner točila videoklip k novemu singlu STRUNY v rodnom Martine

Jana Kirschner točila videoklip k novemu singlu STRUNY v rodnom Martine

Oceňovaná speváčka a skladateľka Jana Kirschner predstavuje autobiograficky ladenú skladbu s názvom Struny. K novinke …