pondelok - 20. mája, 2024
, Juraj Hnilica vydáva nový album s názvom „Pohni líca“, na ktorom nešetril emóciami

Juraj Hnilica vydáva nový album s názvom „Pohni líca“, na ktorom nešetril emóciami

Ide o tretí sólový, štúdiový album Juraja Hnilicu, ktorý dostal metaforický názov „Pohni líca“. Aby  človek nachádzajúci sa v akejkoľvek životnej situácií sa nezabudol usmievať, „pohnúť lícami“ a nájsť vo svojom živote dôvody na úsmev.

Zabaviť sa ako nikdy pred tým

Pôvodný zámer vydania a taktiež krstu albumu bol naplánovaný symbolicky na deň 4.4.2020, ale skrz celosvetovú situáciu s Covidom bol Juraj nútený pôvodný plán preložiť na nový termín. Album tak oficiálne vychádza v deň Jurajových 35-tich narodenín, dňa 10.9.2020. Ďuri si totiž vie dopriať darček ako sa patrí a už dávno pochopil, že je nesmierne dôležité k prežitiu vyrovnaného a spokojného života sa vedieť potešiť. Termín samotného krstu prekladá tak na čarovný predvianočný čas,  na sobotu – 19.12.2020.

S prianím priaznivej situácie ohľadom vírusu si Ďurko najviac želá harmonické prežitie bežných dní v roku, ale predovšetkým teda jeho krstu, ktorý je neodmysliteľne spojený so žúrkou ako je len jemu vlastná. Kto bol svedkom v minulosti Jurajových krstov /ale i akýchkoľvek koncertov/ vie, že bezprostredná zábava a šialenstvo patria jednoducho k nemu na pódium.  Svojou prirodzenosťou dokáže strhnúť nejeden statický dav a veľmi citlivo roztancuje a rozospieva  vnímavých poslucháčov.  Ako sám hovorí: „Všetkých nás táto situácia vytrápila už viac než dosť a budem moc rád, keď sa spoločne zabavíme ako nikdy predtým.“

Nie moc príjemné témy

Samotný album obsahuje 12 skladieb, ktoré sú muzikantsky veľmi rozmanité a spájajú rôzne hudobné žánre. Juraj je presvedčený, že muzika nemá mať žiadne obmedzenia a hranice,  a preto je krásne spájať rôzne jej polohy do jedného celku. Pevne dúfa, že album nenechá ani jedného poslucháča bez akejkoľvek emócie, ktorá mu bude v tom okamihu  srdcu blízka. Podľa jeho slov ide o zatiaľ najsilnejší album, ktorý v sebe skrýva rôzne pravdivé emócie, ktoré sám autor prežil  v priebehu dvoch rokov, kým album vznikal. Prvým singlom z albumu bola pieseň „Krídla z pavučín“ ku ktorej Juraj vytvoril aj videoklip zo záberov, ktoré natočil na rodinnej dovolenke v minulom roku.

Nahratie albumu trvalo cca 3 mesiace,  v domácom štúdiu, kde  taktiež vznikli aj predchádzajúce albumy. Veľkú silu vplyvu na človeka vidí Juraj práve v tom, že prvý krát zhudobnil aj nie moc príjemné témy, na ktoré by však rád poukázal. V piesni „Kristián“ Juraj prostredníctvom skutočného príbehu chlapca poukazuje na problematiku šikany, ktorá podľa neho by nemala mať priestor v modernej spoločnosti. Dozrievanie ako človeka, ale aj ako muzikanta je cítiť v tomto albume viac ako inokedy predtým.

Na tvorbe albumu sa však podieľali aj mnohí hostia, ktorí svojou energiou spestrili niektoré piesne. Konkrétne: Nadežda Holenková (violončelo),  Andrej Rázga(trúbka),  Jana Šifrová(operný spev) a Lucia Machovičová (spev). Citovou záležitosťou je najmä posledné spomenuté meno, lebo ako sám Juraj dodáva: „Som nesmierne rád, že  na duet so mnou sa dala prehovoriť aj moja ženička Lucka, s ktorou sme nahrali skladbu „Okovy“. Trošku mi to trvalo presvedčiť ju, aby duet so mnou naspievala,  keďže nie je speváčka, ale zvládla to úplne skvelo a som z tejto piesne veľmi rád. Ja osobne som toho názoru, že ide o moju najkrajšiu pieseň, akú som kedy napísal, ale kto vie, môžem byť zaujatý J.“

Recenzia fanúšika

Ďalším zaujímavým hosťom na albume bola víťazka ČSMT 2018 mladá, talentovaná bubeníčka Nikoleta Šurinová, ktorá sa podieľala na piesni „Svet nie je zlý!“. Spoločne natočili aj bláznivý videoklip, ktorý je podľa samotných interpretov oslavou života. Text do tejto piesne napísal známy aforista a spisovateľ Ondrej Kalamár.

Textársky sa okrem Ondreja a samotného Ďuriho  na skladbách podieľali aj spisovatelia a textári ako je Ján Martoň a Miro Jurika, ktorý okrem iného textoval skladby aj pre kapelu TEAM a Paľa Haberu, s ktorými Juraj s kapelou absolvovali celoslovenské turné po amfiteátroch v roku 2019. Na vizuálnej stránke albumu sa podieľal šikovný maliar z Martina Radovan Šenšel, ktorý perfektne dotvoril Jurajovu predstavu. Zvukový šat nahrávkam dodali Miroslav Spevák ale taktiež  Richard Synčák z kapely Desmod, ktorý robil master.

Fanúšik recenzoval album týmito slovami: „Juraj Hnilica nahral nový album. Hudba na ňom je vyspelá, ale aj tak hravá. Je veselá a presne taká ako autom sám – uveriteľná. Album má 47 minút a nájdete na ňom 12 piesní. Je pre mňa ťažké spomenúť konkrétne piesne, i keď OCEÁN, SVET NIE JE ZLÝ alebo ĎURIPAVIÁN sú doslova rádiovými hitmi. Perfektné texty, úžasné melódie a perfektná práca celej kapely, ktorá Ďurimu perfektne sekunduje. Nedá mi nespomenúť pieseň OKOVY, ktorú nahral ako duet so svojou životnou partnerkou. Prekrásny, silný a dojímavý song. Tretí album Juraja Hnilicu je najsilnejší zo všetkých, ktoré nahral. Perfektný zvuk a silný potenciál každej piesne. Novinka s názvom „Pohni líca“ je muzikou pre všetkých bez rozdielu veku, alebo škatuľky. Tento album treba proste počuť.“

Zdroj: JH

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Angelus Fest, Benefičný Angelus Fest predstavil nové miesto konania a kompletnú zostavu kapiel 4. ročníka

Benefičný Angelus Fest predstavil nové miesto konania a kompletnú zostavu kapiel 4. ročníka

Prvý jún nebude len sviatkom všetkých detí, ale aj fanúšikov metalu a rocku v Banskej …