nedeľa - 16. júna, 2024
, Kampaň Do práce na bicykli pozná víťazov. Ako sa umiestnilo mesto Martin?
Foto: Mesto Martin

Kampaň Do práce na bicykli pozná víťazov. Ako sa umiestnilo mesto Martin?

Kampaň Do práce na bicykli 2019, ktorá počas mája prebiehala v slovenských uliciach, už pozná konečné výsledky. Šiesty ročník súťaže, ktorú vyhlasuje Ministerstvo dopravy a výstavby, národný cyklokoordinátor a občianske združenie OCI Banská Bystrica, dopadol pre Martin na jednotku. Umiestnil sa na skvelom prvom mieste.

Do práce na bicykli jazdilo tento rok v Martine až 710 súťažiacich

Zamestnanci 62 martinských firiem a organizácií najazdili na dvoch kolesách úctyhodných 72 831,94 kilometrov, čím mestu aj planéte ušetrili 22 242,31 kg nevyprodukovaného CO₂. Za každého Martinčana účastníci súťaže nabicyklovali v máji takmer 1,33 km!

Projekt Do práce na bicykli je každý rok mimoriadny. Tento rok sa  do súťaže prihlásilo rekordných 99 samospráv, 1405 spoločností a 12 687 účastníkov. V Martine sme potvrdili, že bicyklujeme celoročne a trend nárastu cyklokilometrov si nielen udržujeme, ale i prekračujeme. Do práce na bicykli jazdilo tento rok v Martine až 710 súťažiacich  v 200 tímoch.

Počas prvého ročníka súťaže – v roku 2014, nás bolo „len“ 148 účastníkov. Odvtedy počet zapojených účastníkov súťaže každoročne narastá. „Ako primátora mesta Martin ma tešia všetky úspechy nášho mesta, ale výhra ďalšieho ročníka Do práce na bicykli má pre mňa výnimočný rozmer aj ako pre doktora. Som nesmierne rád, že sa Martinčania aj navzdory májovým dažďom a teplotným výkyvom nedali odradiť a sadli na bicykle. Význam celého projektu je neuveriteľný – od zdravotného, vzdelanostného, environmentálneho až po politický.  Za  vedenie mesta garantujem, že budeme pokračovať v budovaní cyklotrás a vytváraní bezpečných podmienok pre cyklistov aj v budúcnosti,“ zhodnotil martinský úspech primátor Ján Danko. Súčasťou kampane v našom meste boli aj rôzne aktivity venované cyklistom ako slávnostné otvorenie kampane či zvýšené pôsobenie hliadok Mestskej polície v pešej zóne, ktoré cyklistom rozdávali cenné rady a odporúčania ako prechádzať pešou zónou na bicykli.

Mesto Martin sa umiestnilo na prvom mieste

Na celonárodnej úrovni sa aj v tomto roku vyhodnocovali štyri kategórie, ktoré sa spriemerovali. Hodnotil sa celkový počet súťažiacich za samosprávu, počet súťažiacich k počtu obyvateľov, najazdených kilometrov a jázd k počtu obyvateľov. V silnej konkurencii sa Martinu opäť podarilo umiestniť na skvelom prvom mieste pred Liptovským Mikulášom a Trenčínom.

V Martine počas mája 2019 v rámci súťaže jazdilo 710 účastníkov v 200 tímoch, celkovo sme najazdili 72 831,94 km a ušetrili 22 242,31 kg nevyprodukovaného CO₂. Organizáciou s najväčším zastúpením bola už tradične  Jesseniova lekárska fakulta Univerzity Komenského, ktorá zostavila až 51 tímov MEDICKÝCH VČIEL. Počtom 199 súťažiacich, najazdenými kilometrami (36 295,49 km) a ušetrenými kg CO₂ (12 156,67 kg) si zabezpečili v celoslovenskom meradle vynikajúce prvé miesto spomedzi všetkých registrovaných samospráv.

Najviac kilometrov najazdil v mesiaci máj tím zo spoločnosti TRIM LEADER, a.s. – Trimácke neriadené strely – 2 630 km, najlepším jednotlivcom bol  tento rok Jozef Valko rovnako z tímu Trimácke neriadené strely s 1 060 km.  Najlepším tímom v počte jázd absolvovaných na bicykli bol tím MEDICKÉ VČELY 50 s 248 jazdami.  Najlepším jednotlivcov v počte jázd absolvovaných do práce a z práce na bicykli v mesiaci máj sa stal František Volf z tímu MEDICKÉ VČELY 50 s 62 jazdami.

Najlepšie martinské tímy aj jednotlivci budú ocenené 23. júna na slávnostnom vyhodnotení kampane pri štarte podujatia Martinský bicyklový deň. Hlavným lákadlom súťaže okrem iných hodnotných cien bude možnosť vyhrať bicykel. Ten  počas vyhodnotenia projektu žrebovaním získajú súťažiaci, ktorí absolvovali počas mesiaca máj minimálne 2/3 jázd do práce a z práce na bicykli alebo v monitorovanom období najazdili minimálne 500 kilometrov na bicykli.

Zdroj: Mesto Martin

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Ivan Bella, Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Slovenská národná knižnica bude hostiť vedecko – popularizačný deň Cesta časom

Objaviteľ siedmych nových dinosaurov Martin Kundrát a prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella budú 25. mája …