sobota - 20. júla, 2024
, Keď nebezpečenstvo číha na cestách v jesennom období
jesen

Keď nebezpečenstvo číha na cestách v jesennom období

Jeseň je už tu nielen podľa počasia, ale aj kalendára. V letnom období si vodiči užívali spravidla rannú jazdu do práce bez kolón. Okrem zhustenej premávky však teraz na nich číhajú aj ďalšie nástrahy. Ráno je dlhšie tma a častejšie sú aj hmly. Podvečer sa skôr stmieva. Cesty sú mokré, šmykľavé a čoskoro sa na nich začne objavovať popadané lístie. Opatrnejší by mali byť aj chodci. Tmavé oblečenie je možno štýlové, ale iste nie bezpečné!

Na dodržiavanie pravidiel a na bezpečnosť je nutné myslieť po celý rok. Zmena počasia však ovplyvňuje aj podmienky na cestných komunikáciách. Častý dážď, hmly, neskoršie svitanie a skorší západ slnka vodičov nepotešia. K týmto faktorom sa pridáva aj zhustenie premávky. Mali by na to myslieť všetci účastníci cestnej premávky a po letnej pohode zvýšiť opatrnosť a prispôsobiť sa zhoršeným podmienkam. Pre motoristov by malo byť prirodzené ubrať nohu z plynu a najmä na mokrej vozovke dodržiavať väčšie rozostupy medzi vozidlami. Brzdná dráha sa totiž predlžuje a aj menšia kolízia, či dokonca poškodenie vozidla isto nepoteší nikoho. Pravidlo vidieť a byť videný platí pri zhoršených podmienkach dvojnásobne. Skontrolujte si osvetlenie vozidla a dajte si odstrániť prípadné nedostatky. Používaním svetiel do hmly zvyšujete svoju bezpečnosť. Ak však nie je dôvod na ich použitie, vypnite ich. Inak oslníte ostatných vodičov.

Pozor na osoby pri cestách

Pri cestách je v tomto období zvýšený pohyb osôb. Stromy rastúce pri ceste často lákajú zberačov. Najmä na komunikáciách medzi obcami vídať pobehujúce deti, pohodené bicykle a rôzne káričky. Ale aj ľudí v tmavom oblečení. Vodiči by mali na takýchto úsekoch zvýšiť opatrnosť. Zberači použiť oblečenie s reflexnými prvkami a myslieť na to, že pri kolízii s vozidlom sú práve oni tí zraniteľnejší a následky môžu byť fatálne. Na cestách je zvýšený pohyb poľnohospodárskych strojov, opatrní buďte najmä pri ich predbiehaní. Myslite na to, že je lepšie prísť o pár minút neskôr, ako nikdy. Pri poľnohospodárskych prácach často dochádza aj k znečisteniu komunikácie od blata, rovnako tak aj popadané lístie zvyšuje nebezpečenstvo šmyku.

Posledná jazda na motorke

Posledné pekné dni využívajú motocyklisti na jazdu krajinou. Popadané lístie a mokrá vozovka však môže navždy ukončiť ich bezstarostnú jazdu po jesenných cestách. Pred tým, ako uložia svojich dvojkolesových miláčikov na zimný spánok, by mali jazdiť maximálne opatrne a zbytočne neriskovať.

Neprehliadnite >> Policajti objasnili krádeže v Martinskom okrese

K tým najzraniteľnejším účastníkom cestnej premávky patria cyklisti. Často si to však neuvedomujú. Aj keď podľa zákona majú povinnosť byť osvetlení a mať na sebe reflexné prvky, len málo z nich to skutočne dodržiava. Nie je výnimočné, že jazdia na nesprávnej strane vozovky, vedľa seba a časté je aj požitie alkoholu. To všetko je zakázané a okrem pokuty riskujú to najcennejšie čo majú.

Reflexný prúžok doplní tmavý kabát

S používaním reflexných prvkov je to u nás už lepšie ako v minulosti. Prispela k tomu aj novela zákona, ktorá určila chodcom povinnosť mať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky, alebo reflexný bezpečnostný odev nielen mimo obce, ale aj v obci. Nie je preto nič nezvyčajné mať na taške reflexný prúžok. Situácia však stále nie je práve najlepšia a mnohí chodci nemyslia na svoju bezpečnosť a riskujú životy. Zrážka s vozidlom potom končí často vážnymi zraneniami až smrťou. Najmä starší občania obľubujú skôr oblečenie tmavších farieb. Neuvedomujú si, že vodič ich často uvidí, až keď je neskoro.  Nemusíte chodiť po uliciach oblečený ako kanárik. Aj reflexný prúžok za pár desiatok centov môže zachrániť váš život. Aj keď práve neladí s kabelkou či topánkami. Okrem toho je nutné predvídať, prechádzať cez cestu na miestach na to určených a vyhýbať sa rizikovým úsekom.

Čítajte ai >> Do obnovy ciest investuje kraj ďalších 560-tisíc eur

Pri kúpe oblečenia, školskej tašky či vaku, by mali rodičia myslieť najmä na bezpečnosť svojich detí. Ak máte pocit, že taška nie je dostatočne viditeľná, nie je problém pridať reflexné nálepky či rôzne prívesky. Často sú to rôzne rozprávkové postavičky. Poučte svoje ratolesti o pravidlách bezpečného pohybu v cestnej premávke. Radšej im to viackrát zopakujte.

Od začiatku tohto roka až do nedele (20. 09. 2015) polícia eviduje 9.434 dopravných nehôd, pri ktorých prišlo o život 173 osôb, z nich 97 vodičov a spolujazdcov, 23 motocyklistov, 41 chodcov a 12 cyklistov.

Autor: Jana Balogová/hovorkyňa KR PZ v Žiline
Foto: Pixabay.com

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Vertikal Martinky, Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

Vertikal Martinky: Prvý ročník behu výsekom na Martinské hole

V nedeľu 7. júla 2024 čaká nadšencov behu do vrchu skutočná výzva – beh výsekom zo …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *