piatok - 26. apríla, 2024
, Piate výročie odhalenia pamätníka VTNP-PTP v Žiline

Piate výročie odhalenia pamätníka VTNP-PTP v Žiline

Predstavitelia Medzinárodnej konfederácie príslušníkov vojenských táborov nútených prác – pomocných technických práporov (VTNP-PTP) pre strednú a východnú Európu sa spolu s prvým zástupcom primátora mesta Žilina Patrikom Gromom a ďalšími hosťami v piatok 25. septembra zúčastnili pietnej spomienky pri Pamätníku príslušníkom VTNP-PTP v Sade na Studničkách v Žiline.

Počas pietnej spomienky a piateho výročia vybudovania pamätníka príslušníkom VTNP-PTP v Sade na Studničkách sa prítomným prihovoril aj predseda Slovenského zväzu VTNP-PTP Ferdinand Varga.

V mene primátora mesta Žilina Igora Chomu vystúpil s prejavom jeho prvý zástupca Patrika Groma, ktorý vyjadril úctu všetkým tým, ktorých nedobrovoľný životný a pracovný osud nezlomil, ale zocelil. Zároveň pripomenul, že ich utrpenie neostane zabudnuté, no je neustále potrebné usilovať sa o to, aby sa takáto tragická história neopakovala, a aby existovali a fungovali zákony, ktoré vyjadrujú hodnoty humanizmu, demokracie a ľudskej dôstojnosti. Dôstojnosť spomienky umocnila prítomnosť čestnej jednotky a dychovej hudby Ministerstva obrany SR.

Cez vojenské tábory nútených prác – pomocné technické prápory prešlo zhruba 64 000 osôb – zväčša mladých mužov z celého Československa ľudovo nazývaných „pétepáci“. Existencia vojenských táborov nútených prác – pomocných technických práporov predstavovala integrálnu súčasť mechanizmu politického násilia namiereného proti skutočným, potenciálnym alebo vykonštruovaným odporcom vtedajšieho režimu.

Autor: Pavol Čorba/hovorca mesta Žilina
Foto: Mesto Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *