štvrtok - 22. februára, 2024
zubár v Žiline, Kedy podstúpiť endodonciu zuba a ako sa jej vyhnúť?
Ilustračné foto: Q-stock/Shutterstock.com

Kedy podstúpiť endodonciu zuba a ako sa jej vyhnúť?

Endodoncia zuba je odborný termín pre skutočnosť, že zub musí byť po veľkom zásahu zubným kazom ošetrený. Hoci mnohým z nás zuby vydržia slúžiť celý život, existuje niekoľko dôvodov, prečo môže byť endodoncia jediné riešenie.

Čo je to endodoncia a ako sa jej v prípade potreby vyhnúť? To všetko a viac sa dozviete v našom článku.

Čo je to endodoncia?

Ozdobou nášho tela sú nielen krásne náhrdelníky, ale aj zdravé a čisté zuby. Hlboký kaz však môže veľmi rýchlo viesť k (často nezvratným) bakteriálnym infekciám nervového tkaniva zuba, čo si potom môže vyžadovať ošetrenie koreňového kanálika na liečbu zápalu, ktorý sa vyvinul. Práca s koreňovými kanálikmi, teda odborne nazývaná endodoncia, si vyžaduje dlhoročné skúsenosti a vysoký stupeň presnosti.

Koreňové kanáliky sú ošetrované mechanicky a pod optickým zväčšením, aby bolo možné plne zachytiť a dôkladne vyčistiť zložitý systém kanálikov koreňa zuba. Profesionálna endodoncia tak má za cieľ zachovať váš zub v prípade zápalu alebo po odumretí zdravej zubnej hmoty.

Baktérie, ktoré prenikli do koreňa zuba, sa odstránia, koreňové kanáliky sa vyčistia a vyplnia. Váš zub bude opäť uzavretý a po úspešnom ošetrení môže byť zachovaný. Výplň koreňa bráni ďalším baktériám prenikať a spôsobiť obnovený zápal.

Ako môžem zabrániť liečbe koreňového kanálika?

Aby ste predišli vzniku zápalu zubného koreňa a vyhli sa endodoncii, odporúčame vám pravidelne absolvovať polročné preventívne prehliadky u najlepšieho zubára v Žiline.

Týmto spôsobom zostávate informovaní o vašej situácii so zubami a máte možnosť na prípadný problém reagovať v počiatočnom štádiu. Dôležitou súčasťou profylaxie je aj starostlivosť o chrup v domácom prostredí. Pravidelné čistenie zubov aspoň dvakrát denne, používanie zubnej nite a takzvaných medzizubných kefiek a antibakteriálna ústna voda výrazne znižuje riziko zápalu v ústach.

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Dovoz z Číny, Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Ako využiť výhody dovozu tovaru z Číny v prospech rozvoja vášho podnikania

Dovoz tovaru z Číny môže byť a pre mnohé podniky dnes aj je veľmi atraktívnou …