štvrtok - 13. júna, 2024
dovolenka v Turecku, Kontrasty, vďaka ktorým je Turecko po celý rok ideálnou dovolenkovou destináciou
Ilustračné foto: muratart/Shutterstock.com

Kontrasty, vďaka ktorým je Turecko po celý rok ideálnou dovolenkovou destináciou

Turecko sa rozprestiera medzi Európou a Áziou a je grandióznym územím s pôsobivou rozmanitosťou krajiny. Krajina hraničí s Čiernym, Egejským a Stredozemným morom a je tiež uprostred dvoch veľkých pohorí na severe a juhu.

Tieto kontrasty znamenajú, že klíma v Turecku sa môže v jednotlivých regiónoch značne líšiť a byť ideálna pre absolvovanie dovolenky pri mori počas celého roka. Poďme sa spoločne o tom presvedčiť.

Stačí si dovolenku správne načasovať

Ak je pre vás dovolenka v Turecku synonymom oddychu na pláži, plávania a vodných aktivít, možno sa pýtate, kedy sem vycestovať, aby ste prežili všetky tieto vášne naplno.

Či už sa rozhodnete navštíviť Bodrum na pobreží Egejského mora alebo Antalyu, odporúčame vám cestovať medzi júnom a septembrom. Teploty sú v tomto období ideálne ako vo vode, tak aj na pláži. Vyhnite sa ale príliš dlhému opaľovaniu v skorých popoludňajších hodinách, pretože slnko je vtedy veľmi prenikavé.

Ponuka aktivít je obrovská a dáva vám možnosť podniknúť výlet loďou k vodopádom Düden alebo zažiť adrenalínový zážitok pri raftingu cez kaňon Köprülü. Blízkosť Turecka a Grécka je dobrou príležitosťou, ako spoznať dve turistické destinácie súčasne. O čom sa môžete výletom na krásnu Krétu presvedčiť. Alebo si môžete užiť turecké slnko pri prechádzke v starom meste a schladiť sa lahodnou tureckou zmrzlinou, keď je teplo.

Nevýhodou cestovania uprostred leta je vyšší počet turistov z celého sveta. Pláže v tesnej blízkosti luxusných hotelových komplexov sú ale dostatočne veľké. Pokiaľ sa však napriek všetkému chcete kúpať v príjemných teplotách a ešte si užívať pohodu súkromia, potom je lepší jún alebo september!

Získajú si vás plážové a ďalšie zaujímavé aktivity

Ak sa chystáte na plážovú dovolenku v Turecku, užite si jeho pláže a krásne pobrežia. Bodrum jednou z najobľúbenejších destinácií na leňošenie na pláži a kúpanie s rodinou.

Od živej pláže Gumbet až po pokojnejšiu atmosféru Torba alebo Akbuk, Bodrum ponúka veľa miest na šnorchlovanie a potápanie v zálive Kos. Prenajmite si skúter a preskúmajte so svojím partnerom malé skryté zátoky Bodrumu! Ak chcete, môžete pobyt v Bodrume využiť aj na kúpanie v horúcich prameňoch čierneho ostrova Karaada.

Antalya je ale ďalšie veľmi známe prímorské letovisko v Turecku a ponúka množstvo vodných športov a aktivít, od plachtenia a kitesurfingu až po paragliding a vodné skútre. V Antalyi sa tiež môžete opaľovať v idylke na pláži Adrasan alebo si užiť neodolateľne modré vody pláže Olympos neďaleko Kemeru.

Z Antalye sa môžete vydať na jednu z desiatich najkrajších diaľkových turistických trás na svete. Lýkijská cesta sa tiahne pozdĺž pobrežia cez staroveké miesta a sľubuje nádhernú krajinu. Aby ste sa pri spoznávaní okolia pohodlne dorozumeli a užili si akúkoľvek zahraničnú dovolenku plným priehrštím, nezabudnite si doplniť jazykové schopnosti na dobrom kurze angličtiny.

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

aditíva do nafty, Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Wellness motorového vozidla, na ktorý by ste mali pravidelne myslieť

Každý majiteľ motorového vozidla by mal mať na pamäti, že starostlivosť o motor nie je …