Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci s SOŠ strojníckou v Kysuckom Novom Meste Vás pozývajú na výstavu s názvom „Srdcom a rukami“, ktorá sa koná od stredy 20. apríla do stredy 22. júna v priestoroch kaštieľa v Radoli.
„Výstava prezentuje tvorbu žiakov a učiteľov odboru Umelecko – remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Návštevníci výstavy uvidia dekoratívne i úžitkové predmety doplnené nápaditými kresbami, vytvorené terajšími žiakmi aj absolventmi tohto odboru. Vystavené práce svedčia o tom, že žiaci tejto školy sú už počas štúdia kreatívnymi výtvarníkmi a zručnými odborníkmi v umelecko-remeselnej výrobe. S ich dielami sa môžeme stretnúť nielen na výstavách, ale krášlia taktiež mnohé domácnosti. Dokážu vyrobiť kované svietniky, plastiky, kreslá, lavičky, krbové súpravy a veľa ďalších užitočných predmetov, ktoré „sú demonštráciou toho, ako to môže vyzerať, keď sa z práce stáva vášeň a povinnosti sa plnia so zanietením a kusom srdiečka,“ hovorí majster odbornej výchovy Mgr. Jozef Hodás.
Kováčstvo bolo v minulosti najrozšírenejším remeslom na Kysuciach i na celom Slovensku. Kováči boli zručnými remeselníkmi a predmety, ktoré vyrábali mali všestranné využitie. Vyrábali kované nástroje, poľnohospodárske náradie, reťaze, klince, podkovy, kovania na vozy, na dvere pánty, zámky… Mnohé z nich boli často „cifrované“, zdobené krásnym ornamentom. Dnes ich nájdeme väčšinou v zbierkových fondoch múzeí, ale niektoré nám slúžia doteraz. Kováčske remeslo pretrvalo až do dnešnej modernej doby, ktorá ho posúva aj do roviny umeleckej tvorby. Nezostalo však len pri tradícii a príležitostných ukážkach. Pokračuje v mladej generácii kováčov, ktorí toto remeslo študujú a dokážu sa ním úspešne uživiť. O tom, že mladí ľudia majú skutočne chuť a záujem o kováčske remeslo vypovedá výstava „Srdcom a rukami“ v radoľskom kaštieli.
Autor: Alena Mozolová
Foto: Kysucké múzeum v Čadci