nedeľa - 14. júla, 2024
, Kovaná krása v Radoli

Kovaná krása v Radoli

Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci s SOŠ strojníckou v Kysuckom Novom Meste Vás pozývajú na výstavu s názvom „Srdcom a rukami“, ktorá sa koná od stredy 20. apríla do stredy 22. júna v priestoroch kaštieľa v Radoli. 

„Výstava prezentuje tvorbu žiakov a učiteľov odboru Umelecko – remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Návštevníci výstavy uvidia dekoratívne i úžitkové predmety doplnené nápaditými kresbami, vytvorené   terajšími  žiakmi aj absolventmi tohto odboru. Vystavené práce svedčia o tom, že žiaci tejto školy sú už počas štúdia kreatívnymi výtvarníkmi a zručnými odborníkmi v umelecko-remeselnej výrobe. S ich dielami sa môžeme stretnúť nielen na výstavách, ale krášlia taktiež mnohé domácnosti.  Dokážu vyrobiť kované svietniky, plastiky, kreslá, lavičky, krbové súpravy a veľa ďalších užitočných  predmetov, ktoré „sú demonštráciou toho, ako to môže vyzerať, keď sa z práce stáva vášeň a povinnosti sa plnia so zanietením a kusom srdiečka,“ hovorí majster odbornej výchovy Mgr. Jozef Hodás.

Kováčstvo bolo v minulosti najrozšírenejším remeslom na Kysuciach i na celom Slovensku. Kováči   boli zručnými remeselníkmi a predmety, ktoré vyrábali mali všestranné využitie. Vyrábali kované nástroje, poľnohospodárske náradie,  reťaze, klince, podkovy, kovania na vozy,  na dvere pánty, zámky… Mnohé z nich boli často „cifrované“, zdobené krásnym ornamentom. Dnes ich nájdeme väčšinou  v zbierkových fondoch múzeí, ale niektoré  nám slúžia doteraz. Kováčske remeslo pretrvalo až do dnešnej modernej doby, ktorá ho posúva aj do roviny umeleckej tvorby. Nezostalo však len pri tradícii a  príležitostných ukážkach. Pokračuje v mladej generácii kováčov, ktorí  toto remeslo študujú a dokážu  sa ním úspešne uživiť. O tom, že mladí ľudia majú skutočne chuť a záujem o kováčske remeslo vypovedá výstava „Srdcom a rukami“ v radoľskom kaštieli.

Autor: Alena Mozolová
Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *