sobota - 13. apríla, 2024
, Krajské kolo Vajanského Martin 2015 (27. – 29. apríla)

Krajské kolo Vajanského Martin 2015 (27. – 29. apríla)

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti ŽSK vás srdečne pozýva na krajské kolo Vajanského Martin 2015 (61. ročník Hviezdoslavovho Kubína), ktoré sa uskutoční 27. – 29. apríla v Martine.

Turčianske kultúrne stredisko v Martine je už dlhé roky organizátorom krajskej súťaže Hviezdoslavovho Kubína – najstaršej a najprestížnejšej súťaže v umeleckom prednese detí, mládeže a dospelých, detských recitačných kolektívov a divadiel poézie na Slovensku.

O popularite Hviezdoslavovho Kubína na Slovensku niet žiadnych pochýb. Dôkazom je aj vysoká účasť: 102 súťažiacich jednotlivcov a 4 kolektívy na tohtoročnom krajskom kole Žilinského kraja, ktorí si zmerajú svoje sily počas troch aprílových dní. Prvý deň (27. apríl) patrí súťažiacim zo základných škôl. Podľa veku sú rozdelení do 3 kategórií, ktoré osobitne hodnotia trojčlenné odborné poroty, ktorých členovia sú zástupcami rôznych regiónov, aby súťaž bola objektívna. Druhý deň (28. apríl) súťažia študenti stredných škôl a dospelí od 20 rokov. Obidva „recitátorské“ dni sa uskutočnia v Literárnom múzeu Slovenskej národnej knižnice v Martine. Tretí súťažný deň (29. apríl) sa predvedú v Národnom dome Slovenského komorného divadla v Martine detské recitačné kolektívy (členovia súborov musia mať v priemere do 15 rokov) a divadlá poézie (nad 15 rokov).

Poslaním podujatia je podporovať a rozvíjať literárne hodnoty, literárne poznanie, tvorivosť a predstavivosť interpretov, kultivovať slovenský jazyk, reč, pestovať vzťah k slovu ako kultúrnej a umeleckej hodnote.  Súťaž výrazne prispieva k vyhľadávaniu talentovaných a nadaných žiakov a študentov v oblasti umeleckého slova, vedie ich k samostatnej tvorivej činnosti.  Výkony súťažiacich jednotlivcov a kolektívov hodnotí odborná porota (spolu 18 porotcov vo všetkých kategóriách), ktorá rozhodne o tom, kto pôjde reprezentovať Žilinský kraj na celoslovenskú súťaž 61. ročníka Hviezdoslavovho Kubína, organizovanú Národným osvetovým centrom, 18. – 21. júna 2015 v Dolnom Kubíne.

Súťaž je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky a Žilinského samosprávneho kraja. Spoluorganizátorom podujatia je Slovenská národná knižnica. V celom Žilinskom kraji sa táto súťaž od roku 1996 nazýva Vajanského Martin. Pomenovaná je po významnom spisovateľovi, redaktorovi a literárnom kritikovi Svetozárovi Hurbanovi Vajanskom, ktorý v roku 1916 zomrel v Martine, kde je na Národnom cintoríne aj pochovaný.

, Krajské kolo Vajanského Martin 2015 (27. – 29. apríla)

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *