pondelok - 20. mája, 2024
, Krásny výhľad! Toto môžete vidieť z rozhľadne na Dubni

Krásny výhľad! Toto môžete vidieť z rozhľadne na Dubni

Na vrchu Dubeň nad Žilinou vznikla nová turistická atrakcia. Za posledné mesiace tu vyrástla unikátna vyhliadková veža, ktorá ponúka krásne výhľady do okolia. Prednosta mestského úradu v Žiline Igor Liška ju  slávnostne otvoril a sprístupnil pre verejnosť.

Aká je vysoká?

S výstavbou rozhľadne začala samospráva prostredníctvom Oblastnej organizácie cestovného ruchu Malá Fatra na jeseň minulého roka, hoci prvotné plány postaviť vyhliadku pochádzajú už z roku 1995. „Som rád, že sa nám podarilo dotiahnuť tento projekt dokonca. Rozhľadňa na Dubni je už oficiálne otvorená, uviedol prednosta mestského úradu Igor Liška.

Práce na výstavbe vyhliadkovej veže trvali približne pol roka. Projekt bol financovaný z rozpočtu OOCR Malá Fatra a z dotácie z Ministerstva dopravy a výstavby v celkovej výške 283 tisíc eur. Rozhľadňa je vysoká 27,4 metra a má 10 podlaží. Prvé nadzemné podlažie je vo výške 572 metrov nad morom, najvyšší bod veže je v nadmorskej výške 598 metrov.  Je zhotovená z oceľovej konštrukcie a obložená drevom. Vyhliadková veža je prístupná celoročne a je možné sa k nej dostať po turistických chodníkoch zo Zástrania a z Budatína.

Vyzýva k ohľaduplnosti

Prednosta vyzýva  turistov, aby svoje autá nechali zaparkované v týchto mestských častiach a na vyhliadku sa vydali po vlastných. „Sme predsa v prírode, kde vozidlá nemajú čo robiť. Prosíme, aby dbali na zeleň a neparkovali na priľahlých lúkach,“ doplnil. Zároveň upozornil na dodržiavanie čistoty v okolí veže a poprosil verejnosť, aby si prípadný odpad vzala so sebou, pretože pri vyhliadke nie sú smetné nádoby.

Na vyhliadku bola v roku 2016 vyhlásená verejná anonymná architektonická súťaž. Záujem bol vysoký, prihlásilo viac ako 40 súťažiacich. Odbornú porotu najviac zaujal projekt architektov Ladislava Vikartovského a Gábora Nagya. Zhotoviteľom stavby bola firma HSF System SK, s.r.o. Prevádzkový poriadok turistickej veže a viac informácií je dostupných TU

Zdroj: Barbora Zigová, hovorkyňa mesta Žilina

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *