štvrtok - 13. júna, 2024
, Krásy i tiene Južnej Kórey spoznáte na Martinskom cestovateľskom večeri. Už 31. januára

Krásy i tiene Južnej Kórey spoznáte na Martinskom cestovateľskom večeri. Už 31. januára

Už 31. januára 2014 o 17.30 hod. v budove Turčianskej knižnice v Martine uskutoční Martinský cestovateľský večer. Témou cestovateľského večera bude Južná Kórea. Prezentovať bude Martin Drozd, ktorý krajinu viackrát navštívil. Jeho cestovateľské rozprávanie bude sprevádzané projekciou fotografií približujúcich život a prírodu v tejto nádhernej hornatej krajine.

Južná Kórea

Kórejská republika (hovorovo tiež Južná Kórea alebo jednoducho Kórea) je štát ležiaci na juhu Kórejského polostrova s hlavným mestom Soul a rozlohou asi 100,000 km2. Hraničí s jediným susedom – Kórejskou ľudovodemokratickou republikou (KĽDR), hranicu tvorí tzv. demilitarizovaná zóna. Populáciu krajiny zastupujú až z 99,9% Kórejčania, s počtom obyvateľov asi 50 miliónov. Názov Kórea sa odvodzuje od názvu stredovekého kráľovstva Korjo a do Európy ho priniesol Marco Polo zo svojich ciest do Číny.

V súčasnosti je krajina administratívne členená na provincie, metropolitné mestá a hlavné mesto Soul. Južná Kórea je parlamentnou demokraciou prezidentského typu, krajina je často označovaná ako jeden z “Ázijských tigrov”, pretože za posledných 50 rokov prešla významnými celospoločenskými a najmä hospodárskymi zmenami. Do 60-tych rokov 20. storočia pracovalo v poľnohospodárstve až 60% obyvateľstva, kým dnes je to len asi 6%. V roku 1997 prekonala Kórea tzv. Ázijskú ekonomickú krízu. Krajina bola takisto poznačená kórejskou vojnou v rokoch 1950-53, kedy severná časť napadla južnú. Po skončení vojny bola krajina rozdelená na severnú (komunistickú) a južnú (demokratickú) časť. Ekonomika Južná Kórei po vojne rýchlo rástla a postupne transformovala na jednu zo silných svetových ekonomík skupiny G-20.

Kórea je veľmi hornatou krajinou, len asi 30% rozlohy je možno považovať za rovinu; s asi 3,000 ostrovmi (najväčší ostrov Jeju asi 100 km2).

Klímu možno charakterizovať ako zmes vlhkej kontinentálnej a vlhkej subtropickej, s miernou alebo naopak extrémnou zimou, klímu značne ovplyvňujú južné ázijské monzúny.

autor: TKS, foto: .tangotours.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *