štvrtok - 25. júla, 2024
, Krvavé sonety – Slovenská literatúra a prvá svetová vojna

Krvavé sonety – Slovenská literatúra a prvá svetová vojna

Národná knižnica (SNK), Literárne múzeum SNK pripravilo pre svojich návštevníkov reprezentatívnu výstavu. Autentické zbierkové predmety literárneho, archívneho, knižného a výtvarného charakteru, ktoré približujú obraz prvej svetovej vojny v slovenskej literárnej tvorbe.

Reprezentatívna výstava je koncipovaná zo zbierkových predmetov fondu špecializovaných pracovísk Slovenskej národnej knižnice, Slovenského národného múzea, Slovenskej národnej galérie, Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a súkromného majetku.  Projekt Krvavé sonety má ambície byť sprievodcom slovenskými literárnymi reáliami z obdobia prvej svetovej vojny s časovými presahmi pred ňou a po jej ukončení.

Výstavou chceme návštevníkom priblížiť súvislosti medzi spoločenskými udalosťami a umeleckou tvorbou v ťažkých časoch prvej svetovej vojny. Predstavujeme literárnu tvorbu vybraných spisovateľov, ktorí v tom čase žili a tvorili. Väčšiny z nich sa vojna dotkla priamo a  ich tvorbu výrazne ovplyvnila,“ uviedla Katarína Krištofová, generálna riaditeľka SNK.

Medzi prezentovanými literárnymi osobnosťami sú Janko Jesenský, Ivan Krasko, Jozef Gregor Tajovský, Pavol Orságh Hviezdoslav, Martin Rázus, Milo Urban a ďalší. Ich literárne zaznamenané a pretavené spomienky na prvú svetovú vojnu spolu s Hviezdoslavovým „spevom o krvi“ oprávnene patria do zlatého fondu slovenskej literatúry 20. storočia. K výstave vychádza katalóg a detský sprievodca výstavou.  Literárne múzeum ponúka počas trvania výstavy aj ďalšie sprievodné aktivity určené pre školskú mládež, zvlášť komentované prehliadky a vyučovacie hodiny.

Jedným z plánovaných podujatí je aj scénické čítanie korešpondencie Jozefa Gregora Tajovského a jeho manželky Hany Gregorovej z vojnových rokov 1915 – 1919, ktoré sa uskutoční 2. októbra 2014 o 17-tej hodine v Audiovizuálnej sieni LM SNK. Výstava potrvá do 30. Novembra.

Miriam Michaela Štefková, hovorkyňa SNK

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení matičiarov padlých v boji proti nacizmu v druhej svetovej vojne

Matica slovenská ocení osobnosti slovenského kultúrneho života in memoriam, ktoré sa v druhej svetovej vojne …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *