sobota - 18. mája, 2024
, Kultúra rómskeho etnika v Múzeu slovenskej dediny

Kultúra rómskeho etnika v Múzeu slovenskej dediny

Netradičná prezentácia tradičných prvkov kultúry rómskeho etnika – to je trinásty ročník podujatia Te prindžaras amen – Spoznajme sa. Na nedeľu plnú temperamentnej hudby a šikovnosti pozýva Múzeum kultúry Rómov na Slovensku 9. augusta 2015 do Múzea slovenskej dediny. Cieľom podujatia je príťažlivou formou prezentovať nielen tradičné prvky kultúry rómskeho etnika, ale aj ich presahy do súčasnosti.

Folklórny súbor Romka z Detvy predstaví kaleidoskop rôznych typov rómskych tancov a piesní a od tradičných foriem presunie návštevníkov k jeho modernejším podobám.

Spojenie temperamentného flamenca a tradičného rómskeho tanca uvidia návštevníci v podaní tanečnice, choreografky a inštruktorky Libuše Bachratej. Okrem jej strhujúceho vystúpenia budú mať návštevníci jedinečnú možnosť aktívne sa zapojiť do krátkeho workshopu tanca.

Pod záštitou Únie rómskych materských centier v Poltári pôsobí rómsky tanečný súbor Slniečko. V programe podujatia „Te prindžaras amen – Spoznajme sa“ predvedie tanečno – spevácke vystúpenie. Vďaka udržiavaniu rómskych tradičných tancov a spevov sa Slniečko snaží, aby deti a mládež zmysluplnejšie trávili svoj voľný čas. Nedávno účinkovali ako spevácky zbor aj na festivale Pohoda.

V programe, ktorý bude trvať od 10.30 do 16.00 hod. sa predstavia aj rómske súbory a kapela z Martina.

Podujatie bude sprevádzať aj panelová diskusia s mladou filmárkou a novinárkou Vierou Lackovou. Okrem dokumentov o rómskom a židovskom holokauste sa venuje aj mediálnemu vzdelávaciemu inkubátoru Media Voice pre mladých ľudí vo veku 15 – 25 rokov pochádzajúcich z rôznych kultúrnych a sociálnych prostredí.

Súčasťou podujatia bude aj predajná výstava a ukážka práce s hlinou rómskeho neprofesionálneho výtvarníka Miloša Ráca z Považskej Bystrice. Návštevníci budú mať možnosť vidieť mladých rómskych kováčov z dielne Kovorac Bolešov. Pavol a Barbora Rácovci sú už štvrtou generáciou kováčov a v múzeu ukážu niečo zo svojho remesla. Súčasťou prezentácie bude aj predajná výstava ich výrobkov.

Dokumentárne filmy Baro mariben (Veľká vojna), Pred dedinou, za dedinou a Šesť, ktoré bude možné si na podujatí pozrieť, prinesie OZ Jekhetane – Spolu z Prešova. OZ Jekhetane prispieva k emancipácii rómskeho etnika na Slovensku napríklad aj prostredníctvom vydávania periodika Romano Nevo Ľil/Rómsky nový list, vydávaním knižných titulov, DVD, podpory a prezentácie rómskeho umenia a aktivít zameraných na rozvoj občianskej spoločnosti.

Pre detských návštevníkov sú pripravené súťaž v speve, jazda na koni a tvorivé dielne, v ktorých si okrem iného budú môcť vyskúšať výrobu tzv. cigánskych tkaníc. Pripravené sú aj ukážky tradičných rómskych jedál. Podujatie cenami do súťaže podporilo OZ Detská misia.

O 13.30 hod. sa uskutoční rímskokatolícka sv. omša v kostole z Rudna.

Zmena programu je vyhradená.

, Kultúra rómskeho etnika v Múzeu slovenskej dedinyfoto: skanzenmartin.sk

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

, Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Zaujíma vás ľudová kultúra? Pozrite si prehliadku folklórnych kolektívov

Turčianske kultúrne stredisko v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja organizuje 23. septembra 2017 krajskú postupovú …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *