pondelok - 20. mája, 2024
barmuseumfest 2020, Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Nie, rok 2020 v názve nie je chybou. Až sedem podujatí českých talentovaných divadelných zoskupení spestrí program všetkým deťom naživo, alebo prostredníctvom vysielania cez internet z priestorov Kultúrneho centra Museum v Martine.

Už 04.07. o 16.00. festival odštartuje divadelný súbor Anička a letadílko so svojím predstavením Vivi tady nebydlí. Víly väčšinou mávajú zvláštnu moc. Vivi ju má tiež. Je to obrovská sila, s kterou je niekedy tažké sa vyrovnat. Zvlášť pre uletené dievča Vivi, ktorú stále niekto komanduje, usmerňuje a karhá. Tak sa Vivi rozhodne že nikoho vo svojom živote nepotrebuje. Chce byť proste „pank.

10. júla o 10.00. sa predstaví Kapor na scéne so svojim predstavením Nejvíc dekektívni rodinná pohádka o inspektorovi kluzó. Slávny inšpektor kluzó sa púšťa do svojho zatiaľ posledného nevyriešeného prípadu. Podarí sa mu odhaliť tajomného lupiča aj napriek všetkým jeho peripetiám? V príbehu plnom humoru a napätia sa pobavia nielen deti, ale aj dospelí.

11. júla o 16.00. deti určite poteší bábkové predstavenie Čert a káča ktoré odohrá Těšínské Divadlo Bajka. Papuľnatej Káči sa každý radšej vyhne oblúkom a ona by si tak chcela zatancovať! A na truc všetkým pokojne aj so samotným čertom! A to uvidíte ako s ním Káča pekne zatočí! Veselá rozprávka o prostorekej Káči, chytrom Ovčiakovi, o pekle a o tom,
že aj ten najväčší hriešnik sa môže polepšiť.

14. júla sa zas predstaví Studio dellArte s rozprávkou O zvědavém slůněti, aneb Jak sloni k chobotu přišli. Výpravné predstavenie pre deti vzniklo podľa bájky R. Kiplinga Slonie mláďa, čo napovedá, že deti okrem sloníčaťa uvidia aj ďalších členov jeho africkej rodinky – veľké bábky sloních rodičov, žirafy, hrocha, krokodíla, opice, pštrosa, papagája a mnoho iných. Ocitnú sa teda v Afrike a vypočujú si veľa peknej muziky.

17. júla o 16.00. Studio Damúza pokračuje s bábkovou rozprávkou Pohádky z lesa. Les je miesto, kde rastú huby. Les je plný zvierat. Les to nie sú iba stromy, ale brána, ktorá otvára  dvere trom rozprávkam. Pôjdeme po stopách Mášenky a medveďov, Budulínčeka a prefíkanej líšky a rozkotúľanej šišky. Čo sa asi tak stane, keď sa cesty našich hrdinov stretnú? A čo na to zvieratká? Je Máša prefíkanejšia než líška? Budulínček vrtkejší než zajac? Každá rozprávka predsa dobre končí, alebo snáď nie?

18. júla o 10.00. si nenechajte ujsť bábkovú rozprávku na motívy starých židovských rozprávok s názvom Golem, ktorú pre deti odohrá Studio Damúza. Príbeh sa odohráva v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad sa schádzajú najvýznamnejší alchymisti a umelci svojej doby. Zradný poradca sa snaží čo najviac namastiť si vrecká a tak ľudia v podhradí zažívajú krušné chvíle. Rabín Löwe preto na pomoc povolá hrdinu z hliny – Golema.

29. júla o 16.00. napokon detský Barmuseumfest uzavrie dobrodružná bábková rozprávka s papierovými bábkami ktoré odohrá Alfred ve dvoře so svojim predstavením Za dveřmi/ Československé klacky. Uprostred veľkého mesta stojí veľký dom, v ktorom žije mnoho rôznych ľudí a zvierat. Niekedy je v ňom úplné ticho, inokedy zas poriadny rozruch. Ticho tu býva iba na treťom, úplne poslednom poschodí. Jáchym žije na prvom poschodí s maminkou a ockom. Má to tu veľmi rád, iba cez prázdniny všetci kamaráti odchádzajú preč a Jáchym sa túla okolo domu sám, pretože ocko aj maminka sú každý deň v práci. Naštastie sa objaví Ema, ktorá prichádza na návštevu za tetou do bytu číslo dva hneď na prízemí. Ema miluje tajomstvá a záhady a tie na seba naozaj nenechajú dlho čakať. Len čo sa Ema s Jáchymom zoznámia, otvára sa pred nimi záhada, v ktorej hrá hlavnú rolu nevrlý starec a večne zamknuté dvere. Napriek tomu, že Jáchym trochu váha, nedá sa nič robiť. Túto záhadu treba odhaliť…

barmuseumfest 2020, Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Cieľom projektu Online detský Barmuseumfest 2020 je prispieť k otvorenosti kultúrneho priestoru v srdci Slovenska prostredníctvom umeleckej a kultúrnej konfrontácie detskej divadelnej tvorby českých umelcov i umelcov českej národnostnej menšiny.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Konkrétny program všetkých predstavení nájdete na stránke www.barmuseum.eu.

Zdroj: Barmuseum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Centrum národnej kultúry, Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Centrum národnej kultúry jubiluje. V Martine sa budú oslavovať tri výročia!

Pridajte sa k oslavám Dní mesta Martin 2024! Od 14. do 16. júna sa v …