Nie, rok 2020 v názve nie je chybou. Až sedem podujatí českých talentovaných divadelných zoskupení spestrí program všetkým deťom naživo, alebo prostredníctvom vysielania cez internet z priestorov Kultúrneho centra Museum v Martine.
Už 04.07. o 16.00. festival odštartuje divadelný súbor Anička a letadílko so svojím predstavením Vivi tady nebydlí. Víly väčšinou mávajú zvláštnu moc. Vivi ju má tiež. Je to obrovská sila, s kterou je niekedy tažké sa vyrovnat. Zvlášť pre uletené dievča Vivi, ktorú stále niekto komanduje, usmerňuje a karhá. Tak sa Vivi rozhodne že nikoho vo svojom živote nepotrebuje. Chce byť proste „pank.
10. júla o 10.00. sa predstaví Kapor na scéne so svojim predstavením Nejvíc dekektívni rodinná pohádka o inspektorovi kluzó. Slávny inšpektor kluzó sa púšťa do svojho zatiaľ posledného nevyriešeného prípadu. Podarí sa mu odhaliť tajomného lupiča aj napriek všetkým jeho peripetiám? V príbehu plnom humoru a napätia sa pobavia nielen deti, ale aj dospelí.
11. júla o 16.00. deti určite poteší bábkové predstavenie Čert a káča ktoré odohrá Těšínské Divadlo Bajka. Papuľnatej Káči sa každý radšej vyhne oblúkom a ona by si tak chcela zatancovať! A na truc všetkým pokojne aj so samotným čertom! A to uvidíte ako s ním Káča pekne zatočí! Veselá rozprávka o prostorekej Káči, chytrom Ovčiakovi, o pekle a o tom,
že aj ten najväčší hriešnik sa môže polepšiť.
14. júla sa zas predstaví Studio dellArte s rozprávkou O zvědavém slůněti, aneb Jak sloni k chobotu přišli. Výpravné predstavenie pre deti vzniklo podľa bájky R. Kiplinga Slonie mláďa, čo napovedá, že deti okrem sloníčaťa uvidia aj ďalších členov jeho africkej rodinky – veľké bábky sloních rodičov, žirafy, hrocha, krokodíla, opice, pštrosa, papagája a mnoho iných. Ocitnú sa teda v Afrike a vypočujú si veľa peknej muziky.
17. júla o 16.00. Studio Damúza pokračuje s bábkovou rozprávkou Pohádky z lesa. Les je miesto, kde rastú huby. Les je plný zvierat. Les to nie sú iba stromy, ale brána, ktorá otvára dvere trom rozprávkam. Pôjdeme po stopách Mášenky a medveďov, Budulínčeka a prefíkanej líšky a rozkotúľanej šišky. Čo sa asi tak stane, keď sa cesty našich hrdinov stretnú? A čo na to zvieratká? Je Máša prefíkanejšia než líška? Budulínček vrtkejší než zajac? Každá rozprávka predsa dobre končí, alebo snáď nie?
18. júla o 10.00. si nenechajte ujsť bábkovú rozprávku na motívy starých židovských rozprávok s názvom Golem, ktorú pre deti odohrá Studio Damúza. Príbeh sa odohráva v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad sa schádzajú najvýznamnejší alchymisti a umelci svojej doby. Zradný poradca sa snaží čo najviac namastiť si vrecká a tak ľudia v podhradí zažívajú krušné chvíle. Rabín Löwe preto na pomoc povolá hrdinu z hliny – Golema.
29. júla o 16.00. napokon detský Barmuseumfest uzavrie dobrodružná bábková rozprávka s papierovými bábkami ktoré odohrá Alfred ve dvoře so svojim predstavením Za dveřmi/ Československé klacky. Uprostred veľkého mesta stojí veľký dom, v ktorom žije mnoho rôznych ľudí a zvierat. Niekedy je v ňom úplné ticho, inokedy zas poriadny rozruch. Ticho tu býva iba na treťom, úplne poslednom poschodí. Jáchym žije na prvom poschodí s maminkou a ockom. Má to tu veľmi rád, iba cez prázdniny všetci kamaráti odchádzajú preč a Jáchym sa túla okolo domu sám, pretože ocko aj maminka sú každý deň v práci. Naštastie sa objaví Ema, ktorá prichádza na návštevu za tetou do bytu číslo dva hneď na prízemí. Ema miluje tajomstvá a záhady a tie na seba naozaj nenechajú dlho čakať. Len čo sa Ema s Jáchymom zoznámia, otvára sa pred nimi záhada, v ktorej hrá hlavnú rolu nevrlý starec a večne zamknuté dvere. Napriek tomu, že Jáchym trochu váha, nedá sa nič robiť. Túto záhadu treba odhaliť…
Cieľom projektu Online detský Barmuseumfest 2020 je prispieť k otvorenosti kultúrneho priestoru v srdci Slovenska prostredníctvom umeleckej a kultúrnej konfrontácie detskej divadelnej tvorby českých umelcov i umelcov českej národnostnej menšiny.
Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Konkrétny program všetkých predstavení nájdete na stránke www.barmuseum.eu.