streda - 19. júna, 2024
, Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Nie, rok 2020 v názve nie je chybou. Až sedem podujatí českých talentovaných divadelných zoskupení spestrí program všetkým deťom prostredníctvom vysielania cez internet z priestorov Kultúrneho centra Museum v Martine.

30. januára festival odštartuje divadelno-improvizačný súbor Kapor na scéne so svojim predstavením Nejvíc dekektívni rodinná pohádka o inspektorovi kluzó. Slávny inšpektor kluzó sa púšťa do svojho zatiaľ posledného nevyriešeného prípadu. Podarí sa mu odhaliť tajomného lupiča aj napriek všetkým jeho peripetiám? V príbehu plnom humoru a napätia sa pobavia nielen deti, ale aj dospelí.

31. januára sa deťom predstavia Loutky bez hranic so svojou veselou rozprávkou na motívy ľudových rozprávok bratov Grimmovcov s názvom Tři kouzelné dary. Nechajte sa uniesť veselou maňuškovou rozprávkou so spevom a poučením, že pravda a Jano musia zvíťaziť nad chamtivosťou a zlou kozou.

6. februára si nenechajte ujsť bábkovú rozprávku na motívy starých židovských rozprávok s názvom Golem, ktorú pre deti odohrá Studio Damúza. Príbeh sa odohráva v období vlády Rudolfa II. Na pražský hrad sa schádzajú najvýznamnejší alchymisti a umelci svojej doby. Zradný poradca sa snaží čo najviac namastiť si vrecká a tak ľudia v podhradí zažívajú krušné chvíle. Rabín Löwe preto na pomoc povolá hrdinu z hliny – Golema.

7. februára Studio Damúza pokračuje s bábkovou rozprávkou na motívy slávnej knihy J. Wericha Fimfárum. Fimfárum je prútik, ktorý je len o chlp tenší než ten najtenší prútik, ktorý sa zmestí do čižmy. Ak sa ním raz švihne, všetko v jeho okolí stuhne a znehybní sa ako na obrázku. Nepohne sa, kým sa ním nešvihne druhýkrát. Existoval len jeden a ten mal čert.

13. februára deti určite poteší bábkové predstavenie na motívy rozprávky H. Ch. Andersena s názvom Princezna na hrášku. Slávna rozprávka, ktorú predstaví Dřevěné divadlo, je rozšírená o rodinnú tému.Mamička (stará kráľovná) ešte nechce svojho synčeka (princa) oženiť a tak jej príde vhod, že sa mu domov nedarí priviezť naozajstnú princeznú. Problém nastáva, keď jedného daždivého večera na hradnú bránu nečakane ozajstná princezná zaklope.

20. februára sa zas predstaví Studio dell’Arte s rozprávkou O zvědavém slůněti, aneb Jak sloni k chobotu přišli. Výpravné predstavenie pre deti vzniklo podľa bájky R. Kiplinga Slonie mláďa, čo napovedá, že deti okrem sloníčaťa uvidia aj ďalších členov jeho africkej rodinky – veľké bábky sloních rodičov, žirafy, hrocha, krokodíla, opice, pštrosa, papagája a mnoho iných. Ocitnú sa teda v Afrike a vypočujú si veľa peknej muziky.

21. februára napokon detský Barmuseumfest uzavrie napínavý detektívny príbeh, v ktorom nejde o zločin, ale o kúzla, náklonnosť a lásku. Jedného dňa strážnik Trutina objaví na ulici obrie vajce. Odkiaľ sa vzalo a komu patrí? Dobrosrdečný Trutina vajce prinesie na strážnicu. Čo sa z vajca vyliahne, neprezradíme. Ale bude z toho pekná mela v predstavení Velká policejní pohádka, ktoré odohrá Těšínské Divadlo Bajka.

, Kultúrne centrum Museum organizuje Online detský Barmuseumfest 2020

Cieľom projektu Online detský Barmuseumfest 2020 je prispieť k otvorenosti kultúrneho priestoru v srdci Slovenska prostredníctvom umeleckej a kultúrnej konfrontácie detskej divadelnej tvorby českých umelcov i umelcov českej národnostnej menšiny.

Projekt je realizovaný s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. Konkrétny program všetkých predstavení nájdete na stránke www.barmuseum.eu.

zdroj: Barmuseum

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Detská nedeľa, Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Detská nedeľa v Múzeu slovenskej dediny bude dňom plný hier a zábavy!

Deň plný hier a zábavy – aj taká bude Detská nedeľa 2. júna 2024 v …