pondelok - 27. mája, 2024
, Kysucké múzeum v Čadci má zmodernizovaný depozitár
Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Kysucké múzeum v Čadci má zmodernizovaný depozitár

Kysucké múzeum v Čadci sa pustilo do náročného projektu, ktorého výsledkom je optimalizácia a modernizácia depozitára. Ten sídli vo Vlastivednom múzeuv Krásne nad Kysucou. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Kysucké múzeum v Čadci má k dispozícii centrálny depozitár, ktorý sa nachádza v priestoroch Vlastivedného múzea v Krásne nad Kysucou. Práve tu sú odborne uložené všetky fondy múzea z oblasti archeológie, prírody, etnografie a histórie. Múzeum sa pustilo do náročného projektu, ktorého výsledkom je nový a hlavne moderný úložný systém, ktorý nielenže optimalizoval celý priestor, ale slúži najmä na odborné uloženie historických zbierkových predmetov z fondov bývanie, domácnosť, textil, odev, písomnosti a tlačoviny, hasičstvo, lekárenstvo, osobnosti, školstvo, priemysel, hračky, lesné železnice, kartografia, ekranické materiály atď.

„Vzhľadom na to, že mnohé zbierkové predmety sú nadrozmerné, projekt počítal aj s obstaraním dvoch mobilných sťahovacích vozíkov a dvoch plošinových, ktoré uľahčia manipuláciu s ťažkými exponátmi počas presunu na expozíciu či výstavu,“ priblížila Mgr. Andrea Paráčová, historička Kysuckého múzea v Čadci.

Projekt dovolil vybaviť celkovo tri miestnosti depozitára histórie. Kysucké múzeum sa do terajšieho centrálneho depozitára sťahovalo v roku 2000. Za dvadsať rokov sa zbierkový fond Histórie rozšíril z približne 2-tisíc predmetov na takmer 11-tisíc kusov zbierok. Pribudli historické nábytky, fond školstva narástol na takmer 950 kusov zbierkových predmetov vrátane školských lavíc z niekoľkých období, takmer tri stovky školských obrazov a vyše 70 školských máp. Získali sa nové vzácne akvizície vrátane zbierky hasičských predmetov, pribudli fondy významných osobností.

„Najnovší fond hračiek obsahuje detské kočiare aj kočiare pre bábiky, hojdacie koníky a pod,, ktoré sa už v terajších priestoroch fyzicky nedali umiestniť správnym spôsobom.Bezpečné uloženie potreboval aj fond judaík, ale i najnovšia akvizícia porcelánu. Depozitár sa taktopremenil na moderné pracovisko, vybavené pohyblivým regálovým systémom, pevnými regálmi i špeciálnym zásuvkovým systémom, aby sa čo najviac optimalizoval priestor, zlepšila kvalita a zvýšila sa kapacita na odborné a bezpečné uloženie ďalších akvizícií,“ vysvetľuje Mgr. Andrea Paráčová s tým, že dve miestnosti sa vybavili oceľovými skladacími schodíkmi na manipuláciu s predmetmi vo vyšších regáloch.

Realizáciou projektu Kysucké múzeum v Čadci nadväzuje na rekonštrukčné práce a investície do depozitárov, ktoré obnovuje postupne z vlastných zdrojov, ako aj prostredníctvom Fondu na podporu umenia, z ktorého naposledy v roku 2018 vybavilo depozitár textilu nástennou klimatizačnou jednotkou a troma germicídnymi žiaričmi.

Taktiež v novembri 2019 boli vďaka financiám Žilinského samosprávneho kraja komplet vymenené okná na celom depozitári v hodnote 33 333 Eur a múzeum v roku 2020 z vlastných zdrojov zabezpečilo ochranné UV a nepriehľadné fólie na prízemnú časť depozitára.

Okrem toho sa  celý depozitár z vlastných zdrojov pokryl Wi-Fi sieťou, ktorá umožní priamo kurátorom a kustodom pracovať v elektronickom systéme pri spracovaní a umiestnení zbierok.

„Projekt bude prínosný pre odborných pracovníkov múzea – kustódov i kurátorov, ktorí sa cieľavedome zaoberajú tvorbou a ochranou zbierok, ako aj prezentačnou činnosťou zbierkových fondov formou výstav a expozícií pre návštevníkov. Efekt projektu sa odzrkadlí na skvalitnení odborného a bezpečného uloženia zbierkových predmetov,“ doplnila historička.Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Zdroj: Alexandra Janigová, Kysucké múzeum v Čadci

Autor: Stanislava Lucká

Redaktorka spravodajstva. Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte nás na: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Noc múzeí a galérií, Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Noc múzeí a galérií v SNM v Martine ponúkne špeciálny program v troch múzeách. Všetky môžete navštíviť na jednu vstupenku!

Netradičná noc plná nových poznatkov, aktivít i zábavy čaká všetkých, ktorí zavítajú do Slovenského národného …