sobota - 3. júna, 2023
LEGO, LEGO – Inšpirujúci príbeh „obyčajnej“ hračky

LEGO – Inšpirujúci príbeh „obyčajnej“ hračky

Príbeh medzinárodnej spoločnosti LEGO je oveľa zaujímavejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Samozrejme, že väčšinu z nás automaticky napadnú detské stavebnice, ale tento svetový výrobca skrýva toho omnoho viac. Poďme sa spoločne pozrieť na to, akým spôsobom to všetko začalo, ako to pokračovalo a ako je na tom spoločnosť LEGO dnes!

LEGO história – Skutočný príbeh o tom, ako sa nevzdávať

Čo bolo prvé LEGO alebo drevo?

Príbeh spoločnosti sa začína v neďalekom Dánsku, kde istý pán Ole Kirk Christiansen vykonával stolárske remeslo. Otvoril si prvý obchod s dreveným nábytkom (1916), ktorý mu však zhorel. Následne otvoril ďalší obchod, avšak pár rokov na to začala hospodárska kríza (1929). Akoby toho nebolo málo, o 3 roky neskôr zomrela manželka pána Christainsen-a (1932). Jeho ďalší obchod nasledoval podobný osud, ako pri jeho prvom pokuse – opäť zhorel do tla (1942). Po 2. svetovej vojne, bol citeľný nedostatok tradičných materiálov, a preto sa výrobcovia museli uspokojiť s plastom ako náhradou za drevo.

V roku 1949 LEGO začalo produkovať takzvané Automatic Binding Bricks (teda tradičné nízke kocky). Zlomovým momentom bolo, keď v roku 1959 Godtfred (syn pána Christiansen-a), oboznámil svojho otca s takzvaným „Systémom hry.“ Princíp bol jednoduchý, všetky bloky by mali byť schopné sa navzájom napojiť – rovnako ako dnešné moderné LEGO. Spoločnosť opäť postihol požiar, drevené hračky boli zničené a vedenie sa definitívne rozhodlo, pokračovať výlučne vo výrobe plastových hračiek.

LEGO v súčasnosti – Úspech a nekonečné možnosti 

LEGO už dnes patrí medzi modernú klasiku, populárny darček, ktorý rozžiari oči mladším deťom, puberťákom, ale aj dospelým. A to všetko je možné, vďaka variabilite a rôznorodosti, ktorou disponuje táto na prvý pohľad „obyčajná hračka.“ LEGO stavebnice sú po postavení také prepracované, že často končia vystavené ako dekorácia a súčasť interiérového dizajnu.

Vedeli ste, že je možné z LEGO postavať rôzne veci v skutočnej ľudskej veľkosti, ako napríklad pojazdné auto Bugatti, lietadlo, rôzne známe pamiatky, kreslené postavy a množstvo ďalšieho? Okrem toho bolo natočené množstvo animovaných rozprávok LEGO, dva filmy a po svete nájdete rôzne zábavné parky tejto spoločnosti s názvom LEGOLAND.

Veríme, že vás cesta tejto spoločnosti zaujala a možno aj inšpirovala, pretože ako sami vidíte, naozaj nezáleží na tom koľko krát padnete, ale na tom, koľko krát sa postavíte a LEGO teda stavať vie!

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

povinné zmluvné poistenie, Rady, ako nájsť a vybrať správne povinné zmluvné poistenie auta

Rady, ako nájsť a vybrať správne povinné zmluvné poistenie auta

Inšpiratívnejších aktivít je viac ako hľadanie toho správneho poistenia auta. Napriek tomu sa tento druh …