štvrtok - 28. septembra, 2023
leto v muzeu 2023, Leto v múzeu. SNM v Martine má pripravený náučno-zábavný program pre rodiny s deťmi

Leto v múzeu. SNM v Martine má pripravený náučno-zábavný program pre rodiny s deťmi

Neseďte doma, prázdninujte v našich múzeách. Na leto máme pripravené tvorivé dielne pre rodiny s deťmi, ukážky tkania, komentované prehliadky výstavy Hrady Turca aj letnú súťaž.

Etnografické múzeum

V Etnografickom múzeu čaká návštevníkov cyklus tvorivých dielní Leto v múzeu. Počas prázdninových stried sa od 12. júla v čase od 10.00 do 16.00 hod. zabavia pri tradičných technikách (textilné techniky, drôtovanie, výroba šúpoľových bábik z krepového papiera) alebo pri výrobe erbu, pečate či hradu.

Program tvorivých dielní Leto v múzeu:
12. 7.Pár uzlíkov na začiatok
19. 7.Veža alebo celý hrad?
26. 7.Čas na drôt – nový náramok do šperkovnice
2. 8.Chcem mať vlastný erb
9. 8.Šnúrka alebo koberček
16. 8.Pečate
23. 8.Krepové šúpolienky

Do tajov turčianskych hradov sa budú môcť návštevníci ponoriť prostredníctvom komentovaných prehliadok výstavy Hrady Turca.

Každú druhú prázdninovú nedeľu v termínoch 16. 7., 30. 7., 13. 8. a 27. 8. 2023 o 14.00 hod. môžete navštíviť spomínanú výstavu v spoločnosti jej autorov Mgr. Mareka Botha a Mgr. Milana Georgievskeho, PhD., ktorí Vám predstavia hypotetické podoby turčianskych hradov a predstavia historické súvislosti aj život v stredovekej spoločnosti.

Výstava Hrady Turca približuje návštevníkom kamenné hrady nášho regiónu a oživuje ich niekdajšiu podobu. Prostredníctvom modelov, fotografií, zaujímavých informácií a dobových predmetov sa ocitnete na Znievskom, Blatnickom, Sklabinskom a Sučianskom hrade.

Múzeum slovenskej dediny

Počas prázdnin si môžete spestriť prehliadku Múzea slovenskej dediny návštevou tvorivej dielne. Vyskúšate si plstenie vlny, tkanie na „špuľke“, na prstoch či stolových krosnách, urobíte si jednoduchú handrovú bábiku či filcovú hračku. Zabaviť sa môžu deti aj dospelí a z dielne si odnesú vlastný originálny výrobok. Tvorivú dielňu v Múzeu slovenskej dediny nájdete otvorenú každý prázdninový utorok od 11. júla 2023 v čase od 10.00 do 15.00 hod.

Pri návšteve tkáčskej dielne si návštevníci Múzea slovenskej dediny budú môcť pozrieť a pod vedením skúsenej tkáčky aj aktívne vyskúšať viaceré činnosti spojené s výrobou textilu, ako napríklad tkanie na krosnách, súkanie nití na kolovrate alebo pradenie ľanovej nite. Okrem toho sa budú môcť zoznámiť s niektorými druhmi tradičných tkanín, ktoré sa používali v gazdovstve alebo v domácnostiach. Tkanie v múzeu bude prebiehať v dňoch 13., 19., 21., 22., 25., 27. a 30. júla 2023 od 9.30 do 16.00 hod.

Múzeum Andreja Kmeťa

Kto by nepoznal miniatúrne postavičky ukryté v Kinder vajíčkach. Závan nostalgie vám prináša výstava Svet detskej fantázie, ktorú môžete vidieť v Múzeu Andreja Kmeťa aj počas leta. V rámci nej sa zoznámite so zbierkou hračiek z Kinder vajíčok, ktoré už viac ako 30 rokov zbiera Ľuboš Richtárech. Za ten čas už zhromaždil viac než 12 000 kúskov. Výstavu dopĺňajú ilustrácie rozprávkových hrdinov z dielne Tomáša Dobríka.

Pre deti do 10 rokov pripravilo Múzeum Andreja Kmeťa k tejto výstave aj letnú súťaž. Stačí nakresliť prázdninové dobrodružstvo škriatka Ďumbiernika a Kindervajíčka, obrázok odovzdať do 15. 9. 2023 v pokladni múzea a ste v hre o milé ceny – kinderhračky alebo darčekové predmety s motívom škriatka Ďumbiernika.

leto v muzeu 2023, Leto v múzeu. SNM v Martine má pripravený náučno-zábavný program pre rodiny s deťmi

Zdroj: TS, Milena Kiripolská, SNM v Martine

 

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Parkovanie, Pozor! Zmena parkovania v Martine

Pozor! Zmena parkovania v Martine

Od októbra vstupuje do platnosti zákon, ktorý zakazuje státie motorových vozidiel na chodníkoch. Mestská polícia …