sobota - 22. júna, 2024
ODKAZY IV., ODKAZY IV. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz českých typografov

ODKAZY IV. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz českých typografov

Dňa 4. augusta 2023 o 18.00 hod. v Záhrade Slovenského národného múzea v Martine projekt Odkazy IV. svojím otváracím koncertom opäť prispeje ku kultúrnym udalostiam počas letnej sezóny v meste Martin. Projekt svojím zameraním prináša poslucháčom nielen kvalitný hudobný zážitok, ale i spomienkovú prechádzku starým Turčianskym sv. Martinom, na ktorého pomyselných uliciach stretnete osobnosti zveľaďujúce toto mesto. Výrazná stopa českej kultúry v Martine nás preto predurčuje preukázať, aj v pohnutých časoch, úctu k iným národom, ako znak vďaky a rovnosti.

ODKAZY IV., ODKAZY IV. – Koncert venovaný spomienke na umelecký odkaz českých typografov

Otvárací koncert projektu je venovaný spomienkam na skupinu českých typografov, prichádzajúcich do Martina na konci 19. storočia a ich kultúrnemu a osvetovému prínosu. Zaznejú diela Bolero M. Ravela (v úprave Juraja Tomku) a známe dielo Karneval zvierat C. Saint-Saënsa. Predstavia sa umelci: Martina Kamencay (flauta), Barnabás Kollárik (klarinet), Adam Druga (bicie), Maroš Klátik a Markus Urbas (klavír), Mucha Quartet v zložení: Juraj Tomka (husle), Jozef Ostrolucký (husle), Veronika Kubešová (viola), Pavol Mucha (violončelo) a František Výrostko (kontrabas). Spolu s Karnevalom zvierat zaznie v slovenskej premiére vtipný prozaický text Loriota, ktorý prednesie členka činohry Slovenského komorného divadla v Martine Zuzana Rohoňová. Text špeciálne pre tento večer preložil Vladimír Šlepec.

Hlavným organizátorom podujatia je Združenie turčianskych muzikantov a spoluorganizátorom je Štúdio Pivnica. Projekt je realizovaný v spolupráci so Slovenským národným múzeom v Martine – Múzeom kultúry Čechov na Slovensku a finančne ho podporil Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v sále Barmusea.

Zdroj: TS, Vladimír Šlepec, Združenie turčianskych muzikantov

Autor: Rádio Rebeca

Máte zaujímavý tip pre našu redakciu? Kontaktujte našich redaktorov prostredníctvom e-mailu: spravy@rebeca.sk

Môže vás zaujímať

Rozhlasové vysielanie, 100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

100 rokov rozhlasového vysielania v Československu

Rozhlasové vysielanie je na našom území prítomné už viac ako 100 rokov. Keď sa v …